Teror jménem Opencard

Tento týden byl poslední týden letních prázdnin v roce 2010. Jak to ale souvisí s Opencard? Pokud jste z Prahy nebo z blízkého okolí a máte doma dítě školou povinné tak již možná tušíte. Pro ty ostatní je určený tento článek.

Ztrátový projekt Opencard si vynucuje vaše peníze!

Ještě na začátku tohoto roku, probíhala v českých médiích kauza pražské Opencard.(více o Opencard a utracených miliónech). Jeden audit stíhal druhý, vzduchem létaly stovky miliónů, které byly v tomto projektu utraceny. Vyhrožovalo se odvoláními a trestními oznámeními. Faktem je že v pražské Opencard dopravní podnik a Magistrát hlavního města utopili téměř miliardu korun a návratnost celé investice je v nedohledu. Celý projekt je silně předražený a ztrátový.

Aby si celý projekt Opencard zajistil alespoň nějaké příjmy, rozhodl se Dopravní podnik přinutit obyvatele Prahy Opencard používat, aneb když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém. Jedním z kroků je i to,  že již na začátku léta byly zrušeny předplacené zlevněné kupóny pro školáky.

Tento fakt si mnozí začínají uvědomovat, až nyní, kdy chystají své ratolesti na nový školní rok.

Bez Opencard si vaše děti studentskou průkazku do MHD nepořídí

Bez Opencard si vaše děti studentskou průkazku do MHD nepořídí

Opencard klady a zápory?

Zatímco dříve stačilo zajít na některou z poboček dopravního podniku, a během 10 minut vyřídit průkazku pro vaše školou povinné dítko, nyní mu musíte pořídit Opencard. O tom, že pořízení Opencard není nic, co by se dalo, zvládnou za pár minut, ale že to je nervy drásající proces na několik hodin, a obíhání několika různých úřadů, se můžete dočíst například zde.

Mezi  údajné klady Opencard patří mimo jiné:

 • Placení parkování na území Prahy 1,2,3 a 7
  • Nejsem si jistý, ale domnívám se, že většina školou povinných (snad kromě posledních ročníků středních škol) si může zaparkovat tak maximálně kolo, skateboard nebo ti starší skútr, takže tento benefit je pro školáky hodně sporný
 • Slevy do různých zařízení v Praze = ty je možné s Opencard uplatnit ve výši např. 5% ZOO Praha, 5% Botanická zahrada praha, Trojský zámek – 20 Kč z plného vstupného, Muzeum hlavního města Prahy 10%, a další.
  • Většina těchto zařízení má ale speciální vstupné pro studenty a školáky na které se tyto slevy nevztahují, nebo se sleva vztahuje jen na plné vstupné, tedy pro školáky to žádný benefit není
 • Opencard jako průkaz do knihovny = Opencard může sloužit jako průkazka do Městské knihovny v Praze nebo do Národní technické knihovny
  • Pomineme Národní technickou knihovnou – jejích  služeb využijí spíše vysokoškoláci nebo maximálně studenti některých středních škol.
   Průkazka do Městské knihovny se může hodit. (i když myslím, že dnešní děti více než knihovnu využívají Google a internet).
   S použitím Opencard v knihovně se pojí i kauza, kdy se zjistilo, že právě při použití v knihovně hrozí zneužití vašich osobních údajů uložených na Opencard (viz zde )

Opencard  aneb my Vám to spočítáme

Sečteno a podtrženo, dopravní podnik a Magistrát hlavního města se snaží zachránit umírající projekt Opencard, a terorizuje svoje občany. Jako rukojmí si pak bere školní děti. Rodiče pak nemají na výběr, pokud dítě nemá školu „za rohem“ průkazku potřebuje a zatímco žákovské jízdné stojí 130 Kč (dítě) resp. 260 Kč (student) na měsíc, tak dospělý zaplatí 550 Kč. A bez Opencard si vaše dítě může pořídit jen klasické plné jízdné.

Vzhledem k tomu, že za několik týdnů budou v Praze komunální volby 2010, ve kterých se bude rozhodovat o obsazení magistrátu na další období, všichni občané města Prahy budou mít možnost vyjádřit, co si o podobných změnách myslí. Já osobně podobným změnám dávám palec dolů. A co vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *