Volby 2010: Poraďte mi, nevím koho volit

Termín volby 2010 se blíží. Tento příspěvek píši v neděli 23. května 2010, takže na rozhodnutí koho zvolit mi zbývá už jen šest dní (nebo šest a půl) a já pořád nevím, kterou politickou stranu bych si měl vybrat. Poradíte mi?

Určitě chci jít volit

I když nevím koho zvolit, i když si myslím, že v zásadě všechny politické strany, které nabízejí volby 2010, jsou z nějakého důvodu špatné (viz můj předchozí článek na téma Milióny sem milióny tam, ODS a ČSSD jsou stejná pakáž), stejně chci jít volit. Je to jednoduché rozhodnutí. Pokud bych nešel volit, nemohl bych pak nadávat na politiky, protože bych zahodil svoji šanci něco ovlivnit. Takto si bud moci říkat „já jsem se pokusil zvolit někoho jiného“ nebo naopak litovat toho že jsem volil zrovna tyhle „***“. Volit se ale prostě musí, kdo nevolí tak tomu je jedno co s touhle republikou bude a to já nejsem.

Nevím koho zvolit – termín se blíží

Už pár týdnů přemýšlím nad tím koho si vybrat pro volby 2010. A není to lehké rozhodování, na každé straně mi něco vadí (resp. každá strana se mi něčím doslova hnusí). Termín volby 2010 je příští víkend 28. – 29. Květen a mě tedy na rozhodnutí zbývá jen pár dní.

Volby 2010 nevím koho volit, poraďte?

Volby 2010 nevím koho volit, poraďte?

Asi bych měl volit pravici, ale koho?

Myslím si o sobě, že jsem pravicový volič. Jsem relativně mladý, do důchodu daleko, moje příjmy jsou vysoko nad průměrným platem, bydlím ve velkém městě, utrpěl jsem vysokoškolským vzděláním atd. … tedy splňuji snad všechny kritéria pravicového voliče, ale není to rak jednoduché.

Komunisté

Z toho co představují komunisté (KSČM), se mi dělá špatně. Pokud někdo žije v představě, že komunismus nebyl tak špatný a že to je pořád cesta jak by to mohlo fungovat a nevidí, že jediná dvě místa – Kuba a Severní Korea, kde se dá ještě najít komunismus, jsou na tom hodně tragicky. (Čínu nepočítám, ta už je někde na půl cesty mezi komunismem a kapitalismem, jen to tam nejde tak rychle jako kdysi v Rusku). Znárodnění, a silná pozice státu, centrální plánování je cesta do pekel, Komunisty prostě nevolím a ani bych to nezačal zvažovat.

Sociální demokracie

Nemám rád Paroubka. Jiří Paroubek je člověk, kterého bytostně nesnáším. Konec. Tím by se dal stručně popsat můj vztah k sociální demokracii, ale nic není černobílé, uznávám, že některé myšleny nemusí mít ani sociální demokracie špatné. Je to asi dáno tím, že oba moji rodiče jsou již v důchodu, žijí na vesnici, když u nich občas vidím, s jakým omezeným rozpočtem musí vystačit, tak se jim nedivím, že sympatizují se sociální demokracií a podobně je na tom zřejmě velká část lidé v této republice. Nedivím se jim a chápu je. Byla doba, kdy jsem se s některými názory ČSSD ztotožňoval, ale ČSSD v čele s Paroubkem je pro mě nepřijatelná

ODS nebo TOP09

ODS jsem několikrát volil, ale to pro mě strana, které už prostě nevěřím. Když pominu svoji osobní antipatii vůči bývalému předsedovi ODS (teď nemyslím Topolánka ale Klause), když pominu všechny ty aféry kolem ODS (Topolánek a Toskánsko a mnoho dalších – viz můj jiný článek), tak ODS už prostě nevěří, je to strana profesionálních politiků, kterým nejde o výsledek, ale o politiku – tj. být v parlamentu, ve vládě, na radnicích a užívat politickou moc a různé výhody

TOP 09 zatím na rozdíl od ODS nemá žádné skandály a přizná se, že Karel Schwarzenberg mi docela imponuje, ale nějak se nemohu zbavit dojmu, že ve chvíli kdy tato strana vyhraje tak to bude druhá ODS se vším, co k tomu patří a to se mi moc podporovat nechce.

Koho volit? Kdo zbývá?

Z ostatních stran už moc velký výběr není – KDU-ČSL je strana u které jsem nikdy nepochopil o, co se snaží. Zelení, obecně ano, s mnoha jejich ekologickými názory velmi souhlasím, ale od posledních voleb bylo poměrně dobře vidět, že zelení moc nemají na to, aby se dali brát jako plnohodnotná politická strana.  Strany jako je ta dělnická (nebo jak se vlastně po zákazu přesně jmenuje) vůbec neberu do úvahy, ti jsou stejní jako komunisté jen z druhé strany. Takže prostě nevím koho volit.

Volit nějakou malou stranu, u které není jisté, že se dostane do parlamentu, a i pokud by se dostala, tak s jedním nebo dvěma mandáty tam nic neovlivní, se mi nechce. Z velkých stran pro mě ale není přijatelná žádná. Koho mám tedy volit, když chci volit a nechci zahodit svůj hlas?

  7Komentáře

 1. Roman   •  

  Hezký den, zkuste volit ty, s jejichž názory souhlasíte.

  Zelení mají ochranu přírody v srdci a přes chyby, které se určitě staly, se chtějí a snaží vyvíjet. A mají svoje místo na politické scéně, stejně jako v celé Evropě.

  Díky za případnou podporu.

  Roman Rogner

 2. Pavel Říha   •  

  Jen bych podotkl, že volba malé neparlamentní strany není zahozeným hlasem. Pokud strana získá alespoň 1,5 %, dosáhne na státní příspěvek a velmi ji to posílí pro její další existenci. Pokud budeme volit z taktických důvodů pouze parlamentní strany jako menší zlo, možná bude menší, ale pořád to bude zlo.

  Osobně také nevím koho budu volit a s vaším pohledem se shoduji. Akorát již začínám poměrně silně uvažovat o volbě neparlamentní strany.

 3. Milka   •  

  Moji rodiče jsou též v důchodu a též z vesnice, přesto by je ani na chvilinku nenapadlo volit ČSSD, stranu s Rathem a Paroubkem uvnitř, to by se museli hanbou propadnout a rezignovat na svoji slušnost.

  Celý život poctivě pracovali a teď chtějí trochu klidu a samozřejmě ví, že zdravotnictví nemůže být zdarma. Z nabízejících se stran tak připadá v úvahu TOP09 a ODS, s Nečasem v čele relativně rozumné. Dělají to částečně i kvůli mě, mladému člověku, aby vůbec nějaký důchod později měl. Druhá ODS? Proč ne, pokud na ni nebudou nabaleni kmotři (kteří jsou ale v čssd též a možná ještě špinavější), jeví se to docela rozumně.

 4. Karel Novák   •     Author

  To Milan:
  Nenapsal jsem, že rodiče Volí ČSSD, jen že s nimi sympatizují. To hlavní co jsem tím ale chtěl říci, bylo to, že dokážu pochopit, že pro člověka, který musí vystačit s pár tisíci korunami na měsíc, může být pohled trochu jiný, od toho, jak vnímám politické programy já, který “nemusí” řešit každou korunu.

  Souhlasím, že TOP 09 a ODS je asi nejmenší zlo, ale nějak se nemohu smířit s volbou mezi menším a větším zlem. Byl bych rád, kdybych mohl zvolit někoho, o kom budu přesvědčen, že to je ta správná volba. A takovou možnost bohužel nevidím 🙁

  To Roman:
  Zelené jsem volil minule a musím říci, že me zklamali. Zklamalo mě to, jak nezvládli svou účast v poslanecké sněmovně. Nevím, jestli mají být volby o zhodnocení předchozích „úspěchů“ nebo o vyslovení názoru jak by měla vypadat budoucnost. V případě zelených mi ale přijde, že jim jedno volební období bez účasti v parlamentu neuškodí, alespoň se vrátí zpět k tomu, co by mělo být jejich hlavním cílem a s čím plně souhlasím.

 5. Franta   •  

  Naprosto souhlasím s článkem. Velký strany mi taky hýbou žlučí. Nejsem zcela rozhodnut, ale asi zkusim VV

 6. Benjamin Beck   •  

  To Roman:Zelené jsem volil minule a musím říci, že me zklamali. Zklamalo mě to, jak nezvládli svou účast v poslanecké sněmovně. Nevím, jestli mají být volby o zhodnocení předchozích „úspěchů“ nebo o vyslovení názoru jak by měla vypadat budoucnost. V případě zelených mi ale přijde, že jim jedno volební období bez účasti v parlamentu neuškodí, alespoň se vrátí zpět k tomu, co by mělo být jejich hlavním cílem a s čím plně souhlasím.
  +1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *