Kandidátky – kandidátní listiny komunální volby 2010

Komunální volby 2010 tedy volby do obecních a městských zastupitelstev náš čekají v říjnu 2010. Pokud se již nyní začínáte zajímat o to koho volit v komunálních volbách 2010, určitě vás zajímá, jaké jsou kandidátky politických stran a jednotlivců do těchto voleb. Kde se dají najít kandidátní listiny pro komunální volby 2010?

Kandidátky do komunálních voleb 2010

Komunální volby se řídí zákonem č. 491/2001 Sb. (ZÁKON 491, ze dne 6. prosince 2001, o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů). Tento zákon jasně definuje celé komunální volby i to jakým postupem se řídí kandidátky do komunálních voleb 2010.

Komunální volby 2010 - 15. a 16. říjen 2010

Komunální volby 2010 - 15. a 16. říjen 2010

Kandidátní listiny musí být podány nejpozději do 16:00 hodin 66 dní před konáním komunálních voleb. Vzhledem k tomu že v roce 2010 je termín komunální volby konají 15. a 16. Října 2010, tento termín tedy připadl na 10. 8. 2010. Tímto dnem ale kandidátky zatím nejsou finálně schválené a platné.

Schválení a zveřejnění kandidátek

Po podání kandidátek příslušnému pověřenému registračnímu úřadu (obecní úřad). Následuje lhůta 6-ti dnů, ve kterých registrační úřad (obecní úřad) prověřuje, zda kandidátní listiny do komunálních voleb, obsahují všechny náležitosti. Následně mají strany, které podaly kandidátky lhůty pro nápravu. Pokud ji včas neprovedou, mohou být z komunálních voleb vyškrtnuty. Teprve 48 dní před zahájením komunálních voleb jsou kandidátky finálně schváleny nebo je rozhodnuto o jejich vyškrtnutí

Kde najít kandidátní listiny (kandidátky)?

Rozhodnutí o schválení nebo zamítnutí podaných kandidátek do komunálních voleb 2010 musí příslušné úřady provést nejpozději 48 dní před konáním volby. V roce 2010 tedy nejpozději 28. 8. 2010. Následně by obecní úřady měly tyto kandidátní listiny zveřejnit na svém webu (nebo správněji na obecní úřední desce).

V tuto chvíli tedy finální kandidátky pro jednotlivé volební okrsky pro komunální volby 2010 nejsou známy. Na webech jednotlivých obecních nebo městských úřadů je možné najít alespoň nějaké informace. Například na webových stránkách Hlavního města Prahy je možné najít seznam politických stran a sdružení, které podaly kandidátní listiny pro komunální volby 2010. Seznam kandidujících stran a politických sdružení je tak možné najít zde.

Podobná situace je i v dalších městech a obcích v české republice. Pokud se tedy zajímáte o to, koho volit, podívejte se na webové stránky svého obecního nebo městského úřadu. Popřípadě na webové stránky jednotlivých politických stran, které podobu kandidátních listin, které podaly, často prezentují na svých webových stránkách.

Budou výsledky komunální volby stejně překvapivé jako volby do parlamentu?

Koho budete volit vy? Myslíte si, že komunální volby 2010 dopadnou podobně jako parlamentní volby a sociální demokracie a komunistu utrpí další porážku? Nebo si myslíte, že se lidé zaleknou změn, které se pokouší prosadit nová vláda premiéra Nečase a raději dají svůj hlas populistickému hlasu “sociálních jistot“. Podělte se o svůj názor v diskusi!

  4Komentáře

 1. Petr V.   •  

  O politicích kteří kandidují do komunální volby si moc velké iluze nedělám. na druhou stranu letos je to asi poprvé co si říkám, že má smysl jít volit. V květnu bylo krásně vidět, že každý volič má šanci tím že zakroužkuje svého kandidáta ovlivnit jak to dopadne. Takže pokud si někdo říká, že nemá cenu chodit do voleb, není to pravda

 2. Jaroslav Mojžíš   •  

  Proč je v informacích o komunálních volbách použit termín “populistický hlas”sociálních jistot””. Je to trapné, protože jakákoliv nálepka do informačního textu nepatří.
  Toto šílené fandovství přestává bavit – autor se musel zřejmě hodně držet, aby nepřidal návod, jak opět přemluvit dědka a babku….

 3. Karel Novák   •     Author

  To Jaroslav Mojžíš:
  je mi líto pokud jsem se Vás dotknul termínem “sociální jistoty” který je zmíněn v souvislosti s narážkou na sociální demokracii. Rád bych, řekl že se rozhodně nepočítám mezi fanoušky ODS a jejich komerčního stylu politiky.
  Termín “populistický hlas sociálních jiostot” je kritikou způsobu komunikace který má ČSSD. Myslím, že bych u některých jejích politků a i u strany jako celku dokázal najít hodně dobých myšlenek. Nelíbí se mi ale to jak se ve své prezentaci zaměřují na určitou skupinu voličů a nelíbí se mi to jak je vedena jejich komunikace z touto skupinou.

  Video “přemluv dědka a bábu” z kampaně před letošnímu parlamentními volbami byl dle mého dost velký úlet a rozhodně to není nic co by si zasloužilo opakovat. Je to myslím dobrá ukázka toho že většina našich “velkých” stran už ztratila veškerou soudnost a kontakt s realitou. (i když tento klip nebyl oficiálně z marketingového oddělení žádné strany).

  • Lucie   •  

   A kolik procest voličů již ztratilo a nadále ztrácí soudnost při volbách opakováním stále stejných chyb a to posledních 20 let?Kašlu na marketing a na nějaké pitomé videoklipy, vždyť už to zašlo tak daleko, že si dnes 15 letá holka, která bude jednou naší budoucností, myslí a prohlašuje, že komunismus byl špatný, protože za komunismu nebyly mobily. A takovýto člověk, i když mladý, jednou k volbám půjde a jí podobní s ní. Pitomci jsme a další garda pitomců, co se dávají ovlivnit stále stejnými kecy, je námi vychovávána. Kdyby radši člověk myslel na to, že by bylo fajn slušně žít a mít jistotu v práci a do budoucnosti, která bude alespoň trochu reálná. Momentálně mnoho znás živoří a žije od výplaty k výplatě a jedinou jistotou je smrt a je fuk, kdo je vládě, na úřadech a v zastupitelstvech sedí. Každý umí utrácet, když to z jeho peněž není. Je to jako jízda ve služebním autě. Nikdo z takových řidičů s ním nejezdí, jako s vlastním vozem, takže naše republika už má za 20 let pěkně ojetou kastlu a je z ní vrak. Vykašlete se na kampaně a sliby, které nikdo neplnil 20 let a jen naiva by věřil, že se zrovna teď plnit začnou a volte opravdu rozumě a to toho, koho chcete Vy a podle toho, co potřebujete Vy a né toho, kdo víc slíbí a má lepší bilboardy. Nejdřív je potřeba vzít rozum do hrsti, začít uvažovat nad svými potřebami a potřebami svých blízkých a pak jít k volbám a přestat být součástí tupého stáda, které jen blbě čumí na to, jak se jeho stát propadá do stavu, z něhož jednou vážně nebude návratu. Holt z cizího krev neteče – to je podle mě slogan vlád a všech politiků posledních 20 let a to by se mělo změnit!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *