Zkušenost: Nákup Amazon Kindle 3 z USA díl 3.

Předchozí dva díly mini seriálu o tom, jak si koupit Amazon Kindle 3 z USA, byly o tom, jestli se vyplatí kupovat elektronickou čtečku knih a jestli je právě Amazon Kindle ta správná volba. Druhý díl pak byl o samotném nákupu a doručení do ČR. Nyní se podívejme na Amazon Kindle 3 z pohledu nového majitele a na několik praktických zkušeností.

Nový Amazon Kindle 3 – první kroky

Balík, ve kterém Amazon zasílá Kindle, je poměrně malý. Po rozbalení se v něm skrývaly dvě další krabice. Jedna obsahuje Amazon Kindle 3 (jak jsem psal již minule, základní verze za 139 dolarů) a druhá krabice pak kožené pouzdro s lampičkou (cena 59,99 dolarů). Po rozbalení obou krabic najdete oba výrobky uložené v lisovaném plastu, díky kterému se výrobek při přepravě nemůže poškodit. Nechybí ani příslušenství a nějaké manuály.

Nový Amazon Kindle 3 - takto vypadá krabice a čerstvě vybalený Kindle

Nový Amazon Kindle 3 - takto vypadá krabice a čerstvě vybalený Kindle

Jak je to s napájením Kindle?

V základním balení je obsažený napájecí kabel, který má koncovku pro americké zásuvky (ta je Vám v ČR celkem na nic). Ale není třeba se bát. Celý napájecí kabel je řešený velmi chytře. Skládá se ze dvou kusů. Jedním kusem je samotný kabel, který má na jednom konci normální USB port (pro připojení do počítače) a na druhém konci micro USB port pro připojení ke Kindle. Napájecí kabel tak slouží současně jako datový kabel pro propojení Kindle a PC. Americkou koncovku pro napájení ze zásuvky tedy můžete s klidem vyhodit. Kindle se dá pohodlně nabíjet připojením k počítači (což stejně čas od času uděláte, abyste si do Kindle nahráli knížky, ze svého PC).

Kindle a připojení k internetu

Kindle má vestavěnou WI-FI. Stačí pak v menu (tlačítko na klávesnici) potvrdit „turn wireless on“ (zapnout bezdrátovou síť“ a následně v nastavení (settings) zvolit položku „WI-FI settings“. Tam najdete seznam všech nalezených sítí v okolí, zjistíte MAC adresu Kindle, a případně můžete nastavit heslo, nebo jiný typ zabezpečení, které Vaše domácí/školní/jiná WI-FI používá.

Kindle a prohlížení webu

Kindle obsahuje i vestavěný webový prohlížeč, ale ten se hodí spíše jako nouzová varianta, vzhledem k černobílému displeji, vzhledem k technologii, která se skvěle hodí pro knížky, ale pro web nic moc, je to spíše trápení. V nouzi, na hledání na Google, kontrolu emailu nebo čtení článků na zpravodajských webech je to OK. Video si tam ale opravdu nepustíte.

Kindle – jak tam dostat obsah?

Abyste mohli začít číst i něco jiného než uživatelský manuál, slovník, nebo uvítací dopis, který zařízení obsahuje, musíte tam nějak dostat obsah. Máte tři možnosti:

1.       Nákup / stažení knížek z webu Amazon – ten nabízí především anglické knihy a další zahraniční literaturu. Z českého obsahu se zde dá najít jen pár knížek od Českých autorů, ale v angličtině nebo třeba The Prague Post – české noviny o ČR ale také v Angličtině, jinak asi nic. Některé eknihy ale Amazon nabízí zdarma, nebo u některých novin a časopisů má zajímavé „trial“ slevy. Takže pokud se třeba učíte anglicky, proč to nevyzkoušet.

2.       Knihy si můžete přehrát ze svého počítače pomocí datového kabelu. Může se jednat o PDF dokumenty, txt dokumenty, html a jiné. V takovém případě, je ale na vás abyste zajistili, že se Vám tyto dokumenty budou na Kindle číst dobře (třeba u některých PDF to může být trochu problém, pokud mají pevně danou velikost)

3.       Online konverze od Amazon – Všechny knihy, které chcete číst na Kindle si můžete nechat zkonvertovat od Amazon do formátu pro Kindle. Probíhá to tak, že na emailovou adresu, kterou má přidělenou Vaše čtečka Kindle pošlete email, kam dáte jako přílohu dokument, který chcete převést. Je to zadarmo a defacto hned. Obratem vám přijde email + zkonvertovaná knížka je odeslána i do vaší Kindle. Tato konverze zvládá mnohem více formátů včetně doc nebo docx (Word dokumenty). Amazon při konverzi upraví dokumenty včetně PDF tak, že budou nejlépe vyhovovat velikosti displeje. Čeština a české znaky mu nedělá žádný problém.

Jak se čte na Amazon Kindle 3

Čtení je naprosto bezproblémové. Můžete si volit z několika velikostí písma. České znaky a čeština nedělají žádný problém. Kindle je lehký, takže je to dokonce i pohodlnější (za pravdu mi dá každý, kdo ve stoje četl pětisetstránkovou knihu). Listování je bezproblémové, jen když se snažíte rychle prolistovat několik stránek tak se projeví docela nepříjemné problikávání a rychlost listování není nejvyšší (pokud někdo často listuje o hodně stránek dopředu dozadu, pak to není úplně ono). Při běžném čtení je listování spíše pohodlnější než u běžné knihy.

Jak se čte na Amazon Kindle 3?

Jak se čte na Amazon Kindle 3?

Kindle si u všech knih pamatuje, kde jste skončili čtení, můžete tedy číst několik knížek najednou. Kindle má vyhledávání, slovník, můžete si dělat poznámky, podtrhávat si.

Další výhody Kindle

Výdrž baterií Kindle je opravdu velká. Mám Kindle již zhruba 3 týdny, čtu si na něm tak 2 hodiny (minimum) denně. Dost často i s lampičkou, WI-FI je také téměř pořád zapnutá. A přesto jsem ho zatím nabíjel jen jednou, a to když jsem si po doručení nahrával z počítače obsah. Takže není problém vzít si Kindle na delší dovolenou, a nemusíte s sebou tahat nabíječku.

Kindle má další funkce, jako třeba možnost přehrávat MP3 (netestoval jsem, mám svůj oblíbený MP3 přehrávač, a Kindle mi ho i vzhledem ke své kapacitě paměti nenahradí). Kindle má funkci, která Vám u anglických textů dokáže text číst (hlas je sice trochu strojový, ale pokud se učíte anglicky a zkoušíte číst texty v angličtině, tak s Kindle to máte i s hlasem.)

Závěr?

I když jsem byl trochu skeptický, jestli se mi bude Kindle líbit, a vlastně jsem si jej objednal především kvůli nízké ceně. Za necelé 3.000 Kč? Proč bych to nezkusil. A moje zkušenost je zatím jen pozitivní. Od nákupu, přes doručení, po prvních pár dní používání. Prostě a jednoduše = Kindle mě nadchnul a utracené peníze považuji za jednu z nejlepších investic do elektronických hraček (a nejenom) za poslední víc než rok.

Předchozí články o nákupu Amazon Kindle 3:

Zkušenost: Nákup Amazon Kindle 3 z USA díl 1.

Zkušenost: Nákup Amazon Kindle 3 z USA díl 2.

  22Komentáře

  1. real name   •  

    „pro web nic moc, je to spíše trápení … Video si tam ale opravdu nepustíte.“
    takze pokial su mi videa ukradnute na citania webov ako tento je to pouzitelne? zlahka pomalsie ako na pc?

    • Karel Novák   •     Author

      Na web fakt jen jako nouzové řešení (alespoň pro mě), Kindle má černobílý displaj, stránky se tam přece jen vykreslují trochu jinak a déle než v prohlížeči (u textových stránek knížek se stránka zobrazí hned, ale pokud je tam nějaký obrázek, což na webu většinou je tak to trvá o poznábní déle).
      Kindle nemá dotykový displaj, ovládná pomocí „kurzoru/šipek“ není moc ergonomické. S tím jak vypadá web na iPhone nebo jiném mobilu se to vůbec nedá srovnat, je to tak o třídu níže. Pro mě osobně téměř nepoužitelné

    • Bambus   •  

      Na web doporucuji nektery MIDtablet s Androidem mam MIDROID A715 (asi 3000,-) a nemuzu si ho vynachvalit.Ale na cteni knih se LCD nehodi.Proto jdu do KINDLE :o)

  2. Aleš Kroutil   •  

    Jaká je konečná cena (včetně DPH, cla a daní) Kindle 3 a obalu s lampičkou?

    • Karel Novák   •     Author

      1. Kindle Wireless Reading Device, Wi-Fi, 6″ Display, Graphite – Latest Generation = $139.00
      2. Kindle Lighted Leather Cover, Black (Fits 6″ Display, Latest Generation Kindle) = $59.99
      3. Shipping & Handling = $26.97

      CELKEM TEDY = $225.96 (na CZK si to přepočítejte podle aktuálního kurzu)

      clo a daně žádné = viz předchozí diskuse:
      https://algin.cz/2010/10/zkusenost-nakup-amazon-kindle-3-z-usa-dil-2/comment-page-1/#comment-244

      • Radek   •  

        Tady mám dotaz. Já vidím na amazonu v pokladně ještě jednu položku za cca 80 dolarů – má to bý něco jako „custom and vat“. Takže mě se celková cena zobrazuje o těch 80 dolarů větší. Vy jste nic takového neplatil?

        Radek

        • Karel Novák   •     Author

          Nic podobného jsem neplatil, težko říci co to je, může to být tím že tam máte více položek a je do toho už započítaná daň? Nebo jste zvolil nějakou jinou zemi než ČR? Težko říci, nic podobného jsem tam neviděl … jen cca 22 dolarů za dopravu

  3. Marketa   •  

    Ahoj,
    jakym zpusobem se daji do textu delat poznamky?
    diky

    • Karel Novák   •     Author

      Kdekoliv v textu knížky je možné kliknout na Menu > Add a Note or Highlight (přidat poznámku) a následně je možné kurzorem označit místo v textu ke ketrému má být poznámka a pak už stačí jen psát na klávesnici Kindle text poznámky. Pak kliknout na uložit a v textu se objeví číslo poznámky.

    • Barrby   •  

      Není ani potřeba lézt do menu. Stačí při čtení najet kurzorem před vybrané slovo a pak:
      a) rovnou prostě začít psát a tím automaticky vzniká poznámka, kterou pak už jen uložíte
      nebo
      b) kliknete na prostřední kurzorové tlačítko a tím začínáte označovat text, který bude podtržen. Pak už jen kurzorem vyberete text, který chcete podtrhnout a znovu stisknete to prostřední tlačítko.

      Místa s poznámkami jsou pak i označena jako tečka v procentuálním „progress baru“ dole na displeji, takže máte i celkový přehled, ve které části knihy poznámky máte.

  4. Robert   •  

    Pokud si Kindle pořídím, hodlám navštěvovat Wikipedii. Chtěl jsem se zeptat, s ohledem na e-ink, jak je řešen browser. Nepřehrává doufám videa ani anim-GIF? Mohlo by to být utrpení! Diky za reakci.

    • Karel Novák   •     Author

      video ani gif určitě ne, myslím že technologie e-ink toto ani neumožňuje. Obecně, pokud listujete textem, tak zobrazení další textové stránky je méně než 0,5s. Pokud ale text obsahuje obrázky tak zobrazení trvá i 2 – 3 sekundy. Takže i statické obrázky (pokud jich je hodně) nejsou úplně ono. Video by asi bylo úplně mimo možnosti tohoto zařízení (myslím, že Kindle nepodporuje javascript, flash, html 5, žádný přehrávač videa). Na to ani Kindle není určený. Pokud by jste chtěl i video tak by stál za úvahu iPad.
      Wiki jsem zkoušel a je to OK.

      • Robert   •  

        Karle,
        mockrát děkuji za vaši ochotu a čas. Přeji příjemný večer.

        Robert

        P.S. Informace mám. Teď již jen najít způsob jak zaplatit přímo Amazonu.

        • Robert   •  

          Jen ještě poznámku. Jak jste možná pochopili, mám problém s platbou do USA. Sice existuje hned několik služeb jak platit do USA, ale s žádnou z nich nemám osobní zkušenost (ani nikoho takového osobně neznám) a tedy jim nedůvěřuji.

          Momentálně jsem si vzpoměl, že existuje také britský Amazon, tak se jdu podívat tam. Předpokládám že tady bych s účtem u evropské banky mohl mít úspěch.

          Britský Amazon se zdá být mnohem dražší, možná i proto ta cena u Alzy a spol. Poštovné zatím neznám.

          Kindle 3 6″ WiFi 109GBP = 175USD/3038KCZ
          Kindle 3 6″ WiFi+3G 149GBP = 239USD/4153KCZ
          Pouzdro 49,99GBP = 80USD/1393

  5. Pavel   •  

    Ahoj všem,

    tak jsem taky zakoupil Kindle 3 ve verzi 3G + WiFi pro přítelkyni. 3G jsem vzal proto, že v ČR Kindle 3 funguje s 3G zdarma(alespoň zatím) takže je fajn přečíst si třeba aktální zprávy v autobuse atd.

    Objednal jsem i s diskutovaným pouzrem s lampičkou, takže cena byla 249$ K této ceně bylo připočteno poštovné 27$, což dělá 276$ To by se pořád ještě vyplatilo. Ovšem přičteno bylo i 61.86$ jako Import Fees Deposit, což jsem z popisu Amazonu pochopil jako zálohu na případné celní řízení.

    A teď co s tím. Z kreditky mi byla stržena částka včetně depozitu a nevím jestli po nich můžu ten „depozit“ nějak požadovat zpátky, nebo jestli je to částka kterou bych musel při proclení UPSce stejně zaplatit.

    Máte někdo podobnou zkušenost?

    Díky

    Pavel

    • Karel Novák   •     Author

      Limit pro dovoz zboží z USA aby se neplatilo clo a daň je 150 Euro (tedy cca 210 dolarů). Pokud jste to překročil, tak Vám k tomu započítali daň a clo (myslím že to tam má Amazon automaticky nastavené … přece jen už do ČR museli poslat pár tisíc Kindlů)

  6. Barrby   •  

    V textu je jedna docela zásadní chyba, tedy alespoň pokud jde o napájení – Kindle není napájen „mini USB“ konektorem, ale MICRO USB konektorem.

    • Karel Novák   •     Author

      Děkuji za upozornění na chybu, v textu jsem opravil!

  7. Ondřej Mihálik   •  

    Dobrý den, když dám do Kindle mp3, kde se mi ukáže seznam všech mp3 co jsem tam dal?? díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *