Města nezvládají úklid sněhu, na některých místech Prahy to vypadá tragicky
Obsah textu
Od začátku roku 2009 díky schválení návrhu Jaroslava Kubery z ODS nemají majitelé domů povinnost uklízet chodníky před svými domy tak jako tomu bylo v dřívějších letech. Tato povinnost plně přešla na česká města a obce. Jak to vypadá v praxi, se naplno projevilo až letos, kdy se celá Česká republika musí potýkat s pořádnou nadílkou sněhu. O tom, že by to města zvládali, se rozhodně nedá mluvit.
V uplynulých dnech v české republice napadlo „větší než malé množství“ sněhu a naplno se tak projevila nepřipravenost českým měst a obcí na údržbu svých chodníků v zimním období. To že byly chodníky a silnice zasypané sněhem těsně po tom co napadl, není nic divného. Nikdo na světě nemůže mít dostatek prostředků, aby dokázal obratem odklidit sníh ze všech silnic chodníků a dalších prostor. Nyní je to ale již více než týden od poslední velké sněhové nadílky a situace v ulicích českých měst se na mnoha místech nezměnila.
Neuklizené chodníky v Praze – je to tragédie
V Praze se sněhem pokusili bojovat i s nasazením městských strážníků a dalších úředníků. Ve městě o velikosti Prahy je to ale jen malá kapka, která si se sněhem rozhodně nemůže poradit. Pokud jste z Prahy a vyrážíte občas na procházku nebo na cestu do práce, nemohli jste si nevšimnout toho, v jakém stavu jsou chodníky. Na hlavních trasách, kolem velkých ulic je vidět snaha alespoň o nějakou údržbu chodníků, Ty jsou obvykle protažené za pomoci sněhových pluhů. Ale i tady je vidět že na mnoho míst se za poslední období zimní technika dostala jen jednou, takže mnoho chodníků je plná rozšlapaného a rozbředlého sněhu.
Mimo hlavní ulice, na sídlištích a ve vilových čtvrtích je pak situace o poznání horší. I když ne všude. Při procházce těmito místy si připadáte jako na obrovské šachovnici. Před některými domy jsou chodníky krásně a čistě uklizené, jinde před domy vede jen úzká prošlapaná cestička. Většina chodníků, která nese alespoň nějaké známky o odklizení sněhu, ale jasně ukazuje, že tady se nejednalo o práci městské techniky, ale o lopaty sněžná hrabla majitelů domků, kteří nehledě na změnu zákona pokračují v úklidu sněhu kolem, svých domů. Ve srovnání s jitými roky je ale situace o 100% horší. Neplatí tedy to, co tvrdili zastánci změny zákona, že ti co sníh uklízejí ho budou uklízet i nadále.
Zákon se změnil, ale situace není dořešena.
Agentura pro výzkumy veřejného mírnění Sanep provedla výzkum který ukazuje na dvě jasné skutečnosti:
- Přibližně 73% oslovených obyvatel české republiky není spokojena s tím, jak se města postarala o své chodníky
- Přibližně 54% obyvatel ale nesouhlasí s tím, aby se odpovědnost za stav chodníků vrátila zpět na majitele domů
Z těchto uvedených informací jasně vyplývá jaká je aktuální situace. Města nezvládají údržbu chodníků, převést odpovědnost zpět na majitele ale také není dobré řešení. Argumenty na základě, kterých byl zákon změněn jsou tatáž i nadále platné. Stát by neměl nutit majitele domů, aby se starali o majetek (chodníky) které nejsou jejich vlastnictvím)
Jak vyřešit tento problém se sněhem?
Řešení je určitě několik. Města by například mohla přijmout vyhlášky, kterými by pod slibem snížení daní z nemovitostí motivovali majitele domů k úklidu sněhu. Na kontrolu dodržování a následný nárok na slevu na dani by bylo nutné vyčlenit nějaké úředníky, ale určitě by jich bylo mnohem méně než na samotný úklid.
Města a stát vyplácejí miliardy korun na sociálních dávkách a podporách v nezvěstnosti. To jsou desítky tisíc lidí kteří by mohli nastoupit a se sněhem se vypořádat. Město by si jen muselo udělat zásobu oranžových vest, lopat, košťat a sněhových hrabel.
Možností je určitě více, současná stav ale ukazuje, že většina měst přípravu na tuto situaci zanedbala a teď kvůli tomu trpí „neviní“ občané.
však se to nedá stihnout všechny chodníky…..už jsme na dně posipovím materialem,,,sul chybí,lidí chybí,ale stát nepřidá,,,,,tak kde jsme asi hurvínkově příběhu…..