Opencard bude stát dalších 100 miliónů korun

Ilustrační fotografie - Opencard

Ilustrační fotografie - Opencard

Magistrát hlavního města Prahy se údajně dohodnul s jedním z dodavatelů projektu Opencard, firmou Haguess, na dodávce 650 000 karet. A to včetně licencí ke kartám Opencard.

Za převzetí těchto karet zaplatí magistrát hlavního města jen deset miliónů korun. Ale podle nedávno uveřejněného auditu projektu Opencard zbývá magistrátu doplatit ještě dalších 90 miliónů korun, které Praha zatím ještě dodavatelské firmě Haguess nezaplatil.

Úspěch v kauze Opencard?

Podle prohlášení náměstka primátora hlavního města Prahy by tak měla cena jedné karty klesnout z aktuálních zhruba dva a půl tisíce na 1380 korun. Podle původních smluv totiž mělo město Praha využívat pouze dodané karty, ale jejich licence a provoz celého systému měl být zajišťován právě firmou Haguess. Z toho důvode je aktuální připravovaná dohoda mezi magistrátem a firmou Haguess prezentována jako úspěch. Při její realizaci dojde totiž k podstatné úspoře prostředků, které by jinak byly v budoucnu neefektivně vynakládány.

Celkový výsledek projektu Opencard – výdaje 880 milión, zisk nula

Tato dohoda o převodu licencí opencard na město Praha ale nijak neřeší fakt, že celý projekt Opencard již stál 880 miliónů korun.  Přičemž velká část z těchto prostředků byla vynaložena minimálně velmi, i neefektivně, podle některých spekulací se dokonce mohlo jednat o úmyslné nadhodnocení ceny zakázky na realizaci projektu Opencard a peníze města tak měli putovat do spřátelených firem, mimo jiné i do firmy Haguess.

Původní plány navíc počítaly, že karty začnou přinášet zisk již v roce 2008. Zatím se tak ale nestalo a podle zveřejněného auditu ani nestane. Můžeme jen doufat, že magistrát hlavního města nyní podnikne všechny potřebné kroky, aby omezil další ztráty tohoto zatím ztrátového projektu. Doufejme, že tato oznámena dohoda je jedním z těchto kroků.

Podávejte se jak byl projekt Opencard prezentován ještě v červnu:

Repotáž /  Video /  Youtube: Tisková konference Rudolfa Blažka k projektu Opencard

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *