Na zastávkách MHD se může zase kouřit

Pro ty co nezaznamenali změnu, která vstoupila v platnost 1. července 2010, na zastávkách hromadné dopravy a na vlakových nástupištíchse zase může kouřit.  1. července totiž vstoupila v platnost novela zákona, která ruší zákaz kouření na zastávkách.

Koření na zastávkách MHD je znovu povolené

Od 1. července začala platit novela zákona, které ruší zákaz kouření na zastávkách MHD a na vlakových nástupištích. Autorem této změny je poslanec za ODS Boris Šťastný. Údajným důvodem je to,  že na mnoha místech nebylo možné přesně vymezit hranice zastávky MHD, a proto se strážníci při vymáhání tohoto zákona dostávali do sporů. Stále ale platí to, že pokud kuřák kdekoliv na veřejném prostranství odhodí nedopalek cigarety na zem, může dostat pokutu až 1000 Kč.

Je správné, že se může kouřit na zastávkách?

Rozumím tomu, že mít zákon, který je špatně napsaný a proto není vymahatelný nebo jen obtížně, je špatné. Takový zákon nemá smysl (jako mnoho českých zákonů, které se ale jen kupodivu neruší 🙁 ). Na druhou stranu, asi není správným řešením zákon rušit, a tvářit se že vše nyní je v pořádku.

Osobně jsem kuřák a kouřím již mnoho let. Ale ani před zavedením zákona, který zakazoval kouření na zastávce, mě nenapadlo stoupnout si do davu lidí na zastánce MHD, a tam si klidně zapálit cigaretu. A myslím, že každý kdo toto udělá je „hovado“. Myslím, že pro žádného kuřáka není problém, aby si s cigaretou stoupnul o pár metrů dál tak aby jeho kouření neobtěžovalo ostatní.

Restaurace musí být nově kuřácké nebo nekuřácké

Novela zákona zároveň přináší další změnu. Tou je to, že všechny restaurace musí jasně deklarovat, jestli jsou kuřácké nebo nekuřácké pomocí výrazného označení na vchodu restaurace. Lidé si tak budou moci už při vstupu vybrat, jestli do dané restaurace půjdou nebo ne. Pokud restaurace nesplní zákonnou podmínku, čeká je vysoká pokuta.

Označení pro restaurace kde je povolené kouření (kuřácké restaurace a bary)

Označení pro restaurace kde je povolené kouření (kuřácké restaurace a bary)

Je správné zakázat kouření v restauracích?

Toto nařízení mi osobně dává mnohem větší smysl. U restaurace má každý právo volby, jestli si vybere tu, kde se kouří, nebo tu, kde se nekouří.

Opět osobní poznámka. Jsem kuřák, ale když jdu na večeři nebo oběd do restaurace nechci sedět v zakouřeném prostoru a rozhodně nechci, aby mi do jídla někdo jiný kouřil.  Naopak, když jdu s přáteli posedět na pivo, neumím si to představit bez několika vykouřených cigaret. Proto vítám možnost volby, nelíbí se mi některé tendence typu zakázat kouření ve všech restauracích (pokud jste někdy byli například v Anglii tak víte, jak to tam vypadá, obrovský dav lidí který stojí s půllitry piva a cigaretou před barem nebo restaurací – myslím, že tohle není správné řešení.)

Jiná otázka je to, jestli je ve vašem okolí dostatek restaurací a barů pro kuřáky / nekuřáky = ale to je již jiná záležitost. Toto by neměl regulovat zákon a stát. Myslím, že jasné rozdělení na kuřácké a nekuřácké restaurace je nejlepší volbou, která nebude diskriminovat ani jednu ze skupin – měla by vyhovět jak kuřákům, tak i nekuřákům.

Co si o tom myslíte vy? Líbí se vám, že se zase může kouřit na zastávkách MHD? Souhlasíte s rozdělením na kuřácké a nekuřácké restaurace?