Na zastávkách MHD se může zase kouřit

Pro ty co nezaznamenali změnu, která vstoupila v platnost 1. července 2010, na zastávkách hromadné dopravy a na vlakových nástupištíchse zase může kouřit.  1. července totiž vstoupila v platnost novela zákona, která ruší zákaz kouření na zastávkách.

Koření na zastávkách MHD je znovu povolené

Od 1. července začala platit novela zákona, které ruší zákaz kouření na zastávkách MHD a na vlakových nástupištích. Autorem této změny je poslanec za ODS Boris Šťastný. Údajným důvodem je to,  že na mnoha místech nebylo možné přesně vymezit hranice zastávky MHD, a proto se strážníci při vymáhání tohoto zákona dostávali do sporů. Stále ale platí to, že pokud kuřák kdekoliv na veřejném prostranství odhodí nedopalek cigarety na zem, může dostat pokutu až 1000 Kč.

Je správné, že se může kouřit na zastávkách?

Rozumím tomu, že mít zákon, který je špatně napsaný a proto není vymahatelný nebo jen obtížně, je špatné. Takový zákon nemá smysl (jako mnoho českých zákonů, které se ale jen kupodivu neruší 🙁 ). Na druhou stranu, asi není správným řešením zákon rušit, a tvářit se že vše nyní je v pořádku.

Osobně jsem kuřák a kouřím již mnoho let. Ale ani před zavedením zákona, který zakazoval kouření na zastávce, mě nenapadlo stoupnout si do davu lidí na zastánce MHD, a tam si klidně zapálit cigaretu. A myslím, že každý kdo toto udělá je „hovado“. Myslím, že pro žádného kuřáka není problém, aby si s cigaretou stoupnul o pár metrů dál tak aby jeho kouření neobtěžovalo ostatní.

Restaurace musí být nově kuřácké nebo nekuřácké

Novela zákona zároveň přináší další změnu. Tou je to, že všechny restaurace musí jasně deklarovat, jestli jsou kuřácké nebo nekuřácké pomocí výrazného označení na vchodu restaurace. Lidé si tak budou moci už při vstupu vybrat, jestli do dané restaurace půjdou nebo ne. Pokud restaurace nesplní zákonnou podmínku, čeká je vysoká pokuta.

Označení pro restaurace kde je povolené kouření (kuřácké restaurace a bary)

Označení pro restaurace kde je povolené kouření (kuřácké restaurace a bary)

Je správné zakázat kouření v restauracích?

Toto nařízení mi osobně dává mnohem větší smysl. U restaurace má každý právo volby, jestli si vybere tu, kde se kouří, nebo tu, kde se nekouří.

Opět osobní poznámka. Jsem kuřák, ale když jdu na večeři nebo oběd do restaurace nechci sedět v zakouřeném prostoru a rozhodně nechci, aby mi do jídla někdo jiný kouřil.  Naopak, když jdu s přáteli posedět na pivo, neumím si to představit bez několika vykouřených cigaret. Proto vítám možnost volby, nelíbí se mi některé tendence typu zakázat kouření ve všech restauracích (pokud jste někdy byli například v Anglii tak víte, jak to tam vypadá, obrovský dav lidí který stojí s půllitry piva a cigaretou před barem nebo restaurací – myslím, že tohle není správné řešení.)

Jiná otázka je to, jestli je ve vašem okolí dostatek restaurací a barů pro kuřáky / nekuřáky = ale to je již jiná záležitost. Toto by neměl regulovat zákon a stát. Myslím, že jasné rozdělení na kuřácké a nekuřácké restaurace je nejlepší volbou, která nebude diskriminovat ani jednu ze skupin – měla by vyhovět jak kuřákům, tak i nekuřákům.

Co si o tom myslíte vy? Líbí se vám, že se zase může kouřit na zastávkách MHD? Souhlasíte s rozdělením na kuřácké a nekuřácké restaurace?

  9Komentáře

 1. Hans   •  

  S tím protikuřáckým zákonem je to jako s většinou našich zákonů. Domnívám se, že tím, že se něco papírově zakáže, pak si omyjeme ruce a je to, nestačí. Zákony by měly vycházet ze splnitelného stavu a postupně se zdokonalovat.
  Je sice hezké, že se zakázalo kouřit na nádražích a zastávkách, ale to opravdu někdo čekal, že to postačí? V praxi to dopadlo tak, že kuřáci si stoupli kus bokem, a protože tam neměli sebemenší zázemí, tak nedopalky byly všude po zemi. Že je to přestupek? To by musel u každé zastávky stát policista a hlídat, a to je, dle mého názoru, nonsens.
  Abych poskytl konstruktivní kritiku navrhuji, aby bylo možné zakázat kouření na konkrétní zastávce, ale poblíž vybudovat “koutek” pro kuřáky. V praxi tím myslím alespoň koš na nedopalky, u větších zastávek pak i nějaké zastřešení. Pak to může fungovat. A abych jenom neteoretizoval – např. před ČD v Pardubicích je na zemi spousta nedopalků, v Hradci Králové kuřácký koutek zřídili a vypadá to tam mnohem líp, protože opravdu neplatí co kuřák to hulvát.

 2. Karel Novák   •     Author

  >tak nedopalky byly všude po zemi. Že je to přestupek? To by musel u každé zastávky stát policista a hlídat, a to je, dle mého názoru, nonsens.

  Radnice a vůbec všichni si stěžují na nedostatek peněz. Podle zákona je za odhození nedopalku pokuta až 1000 Kč. Proč tedy neposlat na každé nádraží/zastávku městského policistu. Pokud by to bral pečlivě tak si myslím bez problému během jednoho dne vydělá na svoji výplatu a všechny související náklady na celý měsíc dopředu. Zbytek měsíce by pak mohl dělat něco užitečného. Vím, že jsem naivní, ale věřím, že pokud by to tak fungovalo pár týdnů tak by se všichni naučili, k čemu slouží odpadkové koše.

  Proč se vůbec schvalují nějaké zákony, když se je pak nikdo nenamáhá vymáhat? Buď to je myšleno vážně a zákon by se měl prosazovat nebo se nemá vůbec vytvářet. Takto máme hromadu zákonů na všechno, ale reálně nemáme nic 🙁

 3. Dominik   •  

  Je zajímavé, že zatímco lahváče si na zastávce většinou otevře jen bezdomovec, cigaretu si tam bez výčitek zapálí mnohem víc lidí.
  Zrušení zákazu mě nadzvihlo. Mám astma a obtěžuje mě pokaždé říkat hloupým dýmajícím spoluobčanům, ať si stoupnou někam stranou po větru ode mne. Ten zákaz měl smysl. Někteří kuřáci jsou sobecká prasata a na takové jen rychle rakovinu. Ti rozumnější ale než aby se příště vystavili možnosti disputace s nekuřákem, zapálili si raději notný kus stranou. Proto bylo lepší mít nějaký zákon, kterým se dalo argumentovat než vůbec žádný.
  Takže hurá, opět jsme ve stavu, kdy drogově závislí mohou veřejně zcela legálně ničit zdraví těm co v tom s nimi nejedou.

  • Sandra   •  

   Plně s Vámi souhlasím Dominiku, pracuji na metru, dříve jsem se mohla alespoň bránit zákonem, když ke mě přišel kuřák se zapálenou cigaretu přímo k prodejně a nebral ohledy, mohla jsem něčím argumentovat. Teď nemůžu dělat vůbec nic, jen dýchat všechen ten jed, protože bohužel většina kuřáků nemá absolutně žádné základy slušného vychování a když je slušně požádám o odstup či dokouření cigarety dál ode mě, většina z nich se silně urazí a patřičně mi to dají najevo. Ať si kouří, když chtějí, ale ať ničí plíce jen sobě a ne i ostatním, takovým lidem opravdu přeju jen rakovinu a nic jiného. Každý den se přesvědčuji na vlastní kůži, že slušných kuřáků je čím dál tím méně, takže musím pogratulovat vládě. Zrušila jedinou obranu, kterou jsme měli.

   • Hana   •  

    Většina kuřáků nemá absolutně žádné základy slušného chování? Tohle snad muže říct opravdu jen někdo, kdo prodává v prodejně na metru 😀

 4. Lucie   •  

  Myslím, že povinnost restaurací vybrat si zda budou kuřácké či ne, stejně nic nezmění. Většina (pokud ne všechny) restaurace si raději vyberou, že budou kuřácké než aby přišli o nezanedbatelnou část potencionálních zákazníků. Mě osobně je to vpodstatě jedno. Sice jsem nekuřák, ale pokud jdu s přáteli do hospody, jsem smířená s tím, že tam bude zakouřeno. Je sice příjemné vylézt z hospody a nesmrdět, ale raději budu chodit do kuřáckých hospod než nechodit do nich vůbec.

 5. jato   •  

  President si může vzít všechny feťáky na hrad a oni mu můžou uázat svobodu típání vajglů a podobně. Nemusí dělat jenom pro prachy.

 6. Josef   •  

  Mám astma,jezdím MHD a v pražském vzduchu je svinstva dost i bez cigaretového dýmu.Už jsem pochopil princip našeho zákonodárství.Je mnohem snazší považovat bordel za uzákoněný pořádek a udělat z něj normu.Nemusíte nic kontrolovat,protože je vlastně všechno v pořádku a těch pár remcalů se bát nemusíte.Jak se říká v arábii:psi vyjí,ale karavana jde dál.Vyrábět jeden zmetek za druhým v práci,tak jste do konce směny venku.V parlamentu to máte napořád a ještě s odměnami,slevami a jinými kšeftíky.Poslední volby daly jasně za pravdu tomu arabskému přísloví.A teď promiňte,jdu zvracet,fuj tajbl

 7. standa   •  

  Zrušení zákazu, protože to někdo neumí vymezit a policie vymáhat? No to je zase banda de.ilů. Nikdo nedá pokutu kuřákovi za kouření, v životě jsem neviděl kuřáka, že by dostal pokutu za odhozený vajgl, na Karláku jsou denně šlapky a policajti chodí kolem a dělají, že je nevidí. Že prý nemá cenu dávat jim pokuty, protože tam ta šlapka stojí za chvíli zase… Kam jsme se to do psí díry dostali?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *