Počet mobilních telefonů v Česku

Mobilní telefon, věc, kterou před dvaceti lety nikdo neznal. Před patnácti lety měl mobilní telefon jen top manažer nebo bohatý člověk. Před deseti lety se společnost začala dělit na ty, kdo mobil mají a ty, kdo mobilní telefon nemají. Dnes už má mobilní telefon asi každý. Jaká jsou celková čísla?

Každý Čech má 1,361 aktivní SIM karty

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v roce 2009 (ČSÚ publikuje data zpravidla se zpožděním za předchozí období) v České republice 14,3 miliónů aktivních SIM karet. (souhrnný přehled zde). V grafu níže je možné vidět, jak se měnil počet SIM karet v předchozích letech. V grafu je vidět, že zatímco počet předplacených SIM karet se v několika posledních letech významněji neměnil, počet uživatelů mobilního telefonu, kteří využívají některý paušál, postupně roste.

Vývoj počtu aktivních SIM karet

Vývoj počtu aktivních SIM karet

Na konci roku 2009 měla Česká republika 10 506 813 obyvatel (počet obyvatel v ČR – údaj platný k 1.1.2010). Jednoduchým výpočtem, pak zjistíme, že na každého obyvatele ČR včetně kojenců připadá 1,361 aktivní SIM karty. Pokud bychom, brali do úvahy počet obyvatel, kteří mohou mobilní telefon doopravdy používat, bude na jednoho Čecha připadat více než 1,5 SIM karty.

Nejsem průměrný Čech

Když jsem si udělal revizi svých mobilních telefonů a aktivních SIM karet, zjistil jsem, že já nejsem průměrný Čech. Mám totiž celkem 4 SIM karty. Jednu firemní, jednu soukromou a pak další dvě které mi zůstaly z dřívější doby, kdy jsem ještě používal předplacené karty a bylo mi je líto vyhodit. Jedna umožňuje posílat levné sms (0,1 Kč za 1 SMS), další má zase nějaký „supervýhodný“ tarif na volání do zahraničí.

Pokud bych počítal fyzické mobilní telefony, tak těch by se našlo ještě víc. Osobně používám duální telefon, který mi umožňuje mít v něm dvě sim karty, ale kromě toho mám doma další 4 telefony, které mi také bylo líto vyhodit.

Mobilní telefon – hypermoderní technická novinka

Ještě před několika lety, asi nikdo netušil, co to je mobilní telefon. A pokud byste před takovými 20-ti lety někomu v ČR řekli, že za pár let bude mít každý vlastní telefon, a nebude to pevná linka, tak by Vás měl za blázna. V té době byli lidé rádi, že se jim u státního monopolu jménem Telecom podařilo získat pevnou linku.

Když se podíváte do různých článků z minulosti, kde autoři spekulovali o tom, jak bude vypadat budoucnost, tak se v nich mluví o letech na měsíc, na další planety a o kolonizaci vesmíru. O autech na atomový nebo sluneční pohon. O tom, že délka lidského života bude hodně přes 100 let. Ale o tom, že každý člověk bude mít mobilní telefon, který bude jen o něco málo větší, než krabička cigaret, nebo že každý bude mít doma malý stolní počítač, nebo notebook se tam nemluví

Nokia 620, 720 (vše NMT-450) {1993/1996}

Nokia 620, 720 (vše NMT-450) {1993/1996}

Mobilní telefon – běžná spotřební věc

Během uplynulých dvou desítek let pak mobilní telefon ušel poměrně dlouhou cestu. Z technologické novinky velikosti menšího kufříku (viz obrázek jednoho z prvních mobilních telefonů v Česku – Nokia 620, 720), se kterou se nedalo dělat o moc víc než jen telefonovat a na věci jako integrovaný foťák, mp3 přehrávač nebo připojení na internet jste nemohli ani pomyslet., se mobilní telefon stal něčím, co má každý v kapse, kabelce nebo na krku a už si ani nedovedeme představit, že by mobily nebyly, nebo jak to vypadalo, když ještě neexistovali a jediná možnost, jak si zavolat venku, znamenala najít telefonní budku.

Pokud chcete zavzpomínat (třeba i se slzou v oku :)), podívejte se například na tyto stránky:muzeum mobilů, třeba tam poznáte svůj první mobilní telefon o který jste si kdysi psali ježíškovi, a se kterým jste se chlubili kamarádům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *