Návod jak jezdit v Praze zadarmo v MHD

V následujícím článku vám představím jeden netradičná návod jak se dá v Praze jezdit zadarmo v MHD. Předem ale upozorňuji, že tento návod určitě není legální a v praxi ho mohou provozovat pouze silně otrlé povahy. Spíše se tedy jedná o záznam nedávné zkušenosti s Pražským dopravním podnikem.

Jak jezdit v pražské MHD zdarma?

Prvním krokem je to, že si nebudete kupovat jízdenky, legitimace a už vůbec ne Opencard. Až po sem se jedná o poměrně známou metodu, kterou asi snad každý někdy vyzkoušel (minimálně při zapomenutí legitimace doma, nebo při přehlédnutí prošlého data platného kupónu).

Při takovém způsobu cestování se musíte obávat revizorů. Je pravda, že jsou místa, kde na revizora pražské MHD nenarazíte, jak je rok dlouhý. Na jiných místech si ale můžete být téměř 100% jisti, že ho tam potkáte (typicky například přestup na Muzeu, na Florenci a dalších frekventovaných místech metra.

Ilustrační foto: odznak revizora Pražská hromadná doprava

Ilustrační foto: odznak revizora Pražská hromadná doprava

Současná výše pokut v pražské MHD je 700 Kč při platbě na místě nebo do 15-ti dní, jinak 950 Kč. (i při zapomenuté legitimaci zaplatíte minimálně 50 Kč).  Pokud máte pevné nervy tak revizorovi s úsměvem předložíte svůj občanský průkaz a necháte si vystavit doklad o pokutě. A na jeho zaplacení s klidnou myslí zapomenete.

Pokud někdo z Vás něco podobného vyzkoušel, tak jste možná zjistili, že stejně jako „boží mlýny“ i dopravní podnik v Praze mele sice pomalu, ale jistě. Po pár týdnech Vám totiž do schránky dorazí úřední obálka, a pokud se rozhodnete zapomenout i na tuto, tak během několika měsíců dojde až na exekuci. Dopravní podnik totiž všechny pohledávky z pokut postupuje inkasní společnosti, která se pochopitelně snaží dělat vše proto, aby peníze dostala.

V čem tedy spočívá ten skvělý návod jak jezdit v Praze v MHD zadarmo?

Kolik máš občanek, tolikrát jsi člověkem 🙂

Během nedávné dovolené jsem se doma pustil do úklidu a přitom na mě v hromadě různých papírů vykoukl i jeden růžový formulář, který jsem obdržel asi před půl rokem při jízdě načerno (na svoji obhajobu, kupuji si pravidelně čtvrtletní kupóny, ale občas mi nepodaří synchronizovat konec platnosti předchozího a zahájení platnosti nového a to je něco co spolehlivě přtahuje revizory). Zřejmě mi pak vypadl z hlavy a pár měsíců se mi pak válel na stole. Nelenil jsem tedy a vyrazil na dopravní podnik s představou tučného penále za nezaplacenou pokutu.

K mému velkému překvapení mi paní za přepážkou sdělila, že tato pokuta byla stornována.  Po kratším zápase s počítačem a následné komunikaci s kolegyní (kdy se přes půlku místnosti rozkřičela na kolegyni „Jaruno, co to znamená kód 047…“, nebo tak něco (přesné znění si nepamatuji)) mi sdělila, že pokuta byla stornována z důvodu podezření na zneužití dokladu.

Jak je to možné? Velmi jednoduše. Asi před rokem a půl jsem několik dní nemohl najít svůj občanský průkaz a tak jsem usoudil, že jsem ho asi někde ztratil. Jako uvědomělý občas jsem si šel vyřídit nový a ten starý nahlásil jako ztracený.  Starou občanku jsem pak po několika dnech našel, takže mám nyní dvě.

Až na dopravním podniku mi ale došlo, že už více než rok a půl chodím po světě s neplatným občanským průkazem, se kterým se běžně všude prokazuji. Za tu dobu jsem stihl 3x letecky cestovat do zahraničí (pozemní cesty nepočítám, tam na kontroly moc nenarazíte) a vždy jsem byl bez problému odbaven a to i na letišti v Londýně, kde se na mě vždy, když vytáhnu občanku, dívají jako na teroristu, a chtějí vidět pas. A po chvilkovém dohadování se nechají ukecat, že jako občan EU mohu cestovat i na občanku.

Dále jsem si nechal vystavit elektronický podpis, uzavřel jsem několik smluv mimo jiné i nový účet v bance a pár dalších věcí. Raději ani nechci vědět, kolik zákonů jsem tím porušil 🙁 . Do dnes jsem žil v přesvědčení, že všechny tyto instituce berou občanku vážně a ověřují si její platnost v databázi kradených/ztracených průkazů

Zpátky ale k dopravnímu podniku. Pokud jsem to pochopil správně, tak dopravní podnik pokud je pokuta vystavena na neplatný občanský průkaz, nevymáhá její vyplacení. Pokud by totiž šel za původním majitelem občanského průkazu tak ten má klidné svědomí protože on přece nahlásil, že mu doklad byl ukraden/ztracen. No a konfrontovat tohoto původního majitele s revizorem, není dost dobře možné, protože revizor si asi jen těžko bude pamatovat, jestli tohle je ten člověk, kterému před třemi měsíci vypisoval pokutu.

No a něco vtipného na závěr, hádejte, s jakým výsledkem dopadl můj pokus najít tu správnou a platnou občanku? …. (asi mě v nejbližší době čeká další cesta na úřad pro novou občanku)

  8Komentáře

 1. trikap   •  

  To je hezke, udelejme to takhle vsichni a muzeme se jit zahrabat. Opravdu povedeny trik, musim rict, ze mam podobnou zkusenost se ztratou obcanky a naslednemu nalezeni po vystaveni nove taky, vlastne stejnou zkusenost, ale nikdy sem ji nezneuzil. Dobre, DP a revizory bych odstrelil, ale delat si v bance ucet na neplatny OP? To uz je docela i o hubu.

 2. Krakonoš   •  

  Vyplati se mit rocni litacku, resp. mit zamestnavatele, ktery ji zaplati, tak jako muj, kdysi jsem jezdil nacerno, ale nestalo to za ty nervy a trapnost, kdyz me vymakl spolu s kolegy a ti na mne koukali, jestli mi neni hanba, vzdyt si na to vydelam za par dnu. Potom jsem uz litacku mel furt, ale snad rok trvalo, az mi prestalo byt nevolno pri potkani revizoru

 3. Monsieur   •  

  Ahoj,
  Právě jsem dostal pokutu na neplatný OP, a to mě zavedlo na tuhle stránku. Ani nevíš, jak mě to uklidnilo 😀 .. ale mám dotaz, ještě nemám nový OP, je to problém? hned si ho jedu vyřídit, tak doufám že bude vše OK.

  • Mno...   •  

   Ahoj, dnes se mi stala stejná skutečnost, mohu se zeptat, jak jsi dopadl?

   • Monsieur   •  

    Tak nakonec jsem zaplatit musel, protoze jsem jeste nemel novy OP. Kdybych si vyridil novy a prokazal se starym-neplatnym, zaplatit bych nemusel.

    • Strent   •  

     Ahoj, chci se zeptat, dnes se mi stalo to same..prokazal jsem se a nechal si to napsat na starou zablokovanou obcanku, novou jsem si jeste nezridil.. tak jak je psano v clanku to tedy nepujde, proc pises ze zaplatit jsi musel? Dik 🙂

     • martin   •  

      jak si dopad?

 4. Zuzka   •  

  Ahoj, mám s tím zkušenost, že jsem jela na černo a po pár měsících mi přišel dopis na zaplacení MHD. Pokutu jsem měla vystavenou na starou občanku hlášenou jako ztracenou(v té době už jsem měla novou), kterou jsem revizorům strčila když jsem se chtěla vyhnout pokutě. Zaplatit jsem musela stejně. Hájili se tím, že na pokutě byl můj podpis, takže už ani prošlá občanka Vás nezachrání od pokuty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *