Vyrobte si nástěnku. Je rozdíl mezi magnetickou a pokovenou fólií?
Obsah textu
Jaký je rozdíl mezi magnetickou a kovovou či pokovenou fólií a k čemu se hodí? Tu první, magnetickou, můžete přicvaknout na tu druhou, kovovou. Na co je to dobré? Třeba pro vytvoření magnetické nástěnky, která se vám v kanceláři, pracovně i doma hodí na poznámky, přicvaknutí fotografií, magnetek, pohlednic, receptů. Pro jejich upevnění jsou dobré neodymové magnety, třeba tyčky i kostky. Zjistěte více v článku.
Magnetická nástěnka je dobrým doplňkem kuchyně, pracovny i dětského pokoje. V kuchyni si na ni můžete umístit recepty, návody, nákupní seznamy, vzkazy. V pracovně se dají na magnetickou tabuli přicvaknout pracovní postupy, grafy, listiny, vizitky. Do pokojíčku dětem přijde vhod na kresby, fotky od kamarádů, pohlednice, školní rozvrhy, úkolovníky nebo třeba pro sběratelské karty.
Magnetická nástěnka není magnetická
Mezi lidmi se vžil název „magnetická nástěnka“. Jenže ona vlastně vůbec magnetická není. Měla by se spíš nazývat „nástěnka pro magnety“. Nástěnka je totiž ve skutečnosti kovová či pokovená. Proto na ní magnety dobře drží.
Jak si vytvořit „magnetickou“ nástěnku
Můžete si buď pořídit hotovou tabuli, což je kus nalakovaného ocelového plechu s rámečkem, anebo si ji vytvořit. Stačí vám k tomu samolepicí pokovená fólie pro magnety a magnetky. Dobře drží na jakémkoliv rovném povrchu, například na dveřích, sádrokartonové stěně nebo i na boku skříně – pokud si ji chcete polepit.
Máte doma křivou stěnu? Existuje i samolepicí pokovená fólie s pěnovou lepicí vrstvou, která jemné nerovnosti vyrovná.
Oba typy samolepicích fólií na stěnu je zároveň možné popisovat fixy na whiteboard. Dají se tak využít i pro kreslení, psaní vzkazů nebo poznámek. Ve spojení s přicvaknutými fotkami či jinou grafikou tak můžete vytvořit třeba celé umělecké dílo.
Čím pokovenou fólii nalepit na stěnu
Pokovenou fólii ke stěně připevníte docela snadno, ale pro aplikaci se hodí další ruce navíc. Stěnu je třeba očistit od prachu. Je dobré si předem na stěnu umístění naměřit od země a označit tužkou, ať máte pokovenou fólii na stěně pak nalepenou rovně. Z fólie sejměte ochrannou zadní vrstvu a přiložte ke stěně. Po přiložení fólie ke stěně ještě zkontrolujte, jestli je vše v pořádku, a nakonec vyhlaďte například jemným hadrem.
Které magnety se pro „magnetickou“ nástěnku hodí?
Na přicvaknutí obrázků, maleb, fotek, vzkazů či kuchařských receptů jsou vhodné třeba:
- barevné magnetické figurky,
- kancelářské magnety,
- neodymové magnety, válečky, tyčinky, magnetické kotouče, kostičky,
- také barevné magnetické archy a pásky.
Další typy magnetů i magnetické a pokovené fólie seženete na webu Unimagnet.cz