Briquettes Pellets Wood Firewood  - moses / Pixabay

Topení peletami může být výhodnější, než si myslíte

O co vlastně jde? Pokud vsadíte na toto ekologické palivo, používáte vlastně válečky menších rozměrů, vyrobené ze zbytků dřeva. Ale dřevěné pelety rozhodně nejsou žádným odpadním produktem. Naopak. Mohou vám pomoci i výrazně ušetřit.

Mluvíme tu o biomase. Té samé, jež by jinak posloužila třeba jako hnojivo. Ovšem s tím rozdílem, že pelety vám nabídnou mnohem komfortnější použití, než topení pilinami nebo odštěpky. Do karet jim hraje standardizovaná velikost i čistota. Lisují se k sobě za pomoci silného tlaku. Žádná pojiva ani lepidla tak nejsou třeba. Vytápíte tedy 100% dřevem.

Zaměřeno na cenu

Vytápíte elektřinou či plynem? Pak můžete už za první zimu ušetřit několik desítek tisíc. Dálkové teplo, ale třeba i kvalitní uhlí, jsou totiž opravdu drahé a pelety je tak svou cenou hravě strčí do kapsy.

A mají i další výhody. Nepotřebují samostatnou místnost – ba dokonce ani sklep. Skladují se v praktickém pytli, který můžete uložit třeba i do předsíně. To je v moderních domcích, kde původně nebylo s tímto druhem vytápění počítáno, velmi výhodné. Nečeká vás žádný nepořádek. Jednoduše odeberete potřebné množství nebo naplníte násypku u kotle s automatickým přikládáním – a máte hotovo.

A podíváme-li se konkrétně na cenu, bude velmi příznivá. U běžného rodinného domu vás totiž provoz peletového kotle vyjde na nějakých 20-30 00 Kč ročně. I investice do kamen se vám tak velmi rychle vrátí. Moderní kotle navíc není nutné téměř čistit a nabídnou vám například i časovač, regulaci teploty na základě venkovních podmínek apod. Žádné starosti navíc, na to se spolehněte.

Stále ještě můžete využít výhodných akcí

Vždy platí, že pelety (ale i uhlí nebo dřevo) se vyplatí kupovat mimo sezónu. Ale nezoufejte, topné období totiž ještě naplno nezačalo, takže se leckde dá narazit stále na letní výhodné ceny. A kam se podívat? Doporučujeme třeba specializovaný e-shop Drevenepelety.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *