Woman Home Office Silhouette  - chenspec / Pixabay

Vše o cestě na pracovní úřad – co si přibalit a jak získat rekvalifikační kurz zdarma

Přišli jste o práci a chcete mít všechno právně v pořádku? Pak zamiřte okamžitě na úřad práce. Prodleva by se vám mohla opravdu nepříjemně prodražit v podobě nutnosti zaplacení sociálního a zdravotního pojištění, o které se za vás v případě úspěšné registrace postará právě stát.

Abyste však u této instituce uspěli, musíte sem dorazit náležitě vybaveni. Jen občanský průkaz vám totiž rozhodně stačit nebude. A co si tedy přibalit? Množství nutných dokumentů vás dost možná nepříjemně překvapí.

Proč se vlastně musíme registrovat na úřadu práce

Nezáleží na tom, jestli je vaším cílem pracovní úřad Brno, Praha nebo třeba Ostrava. Všude vám nabídnou tytéž služby. V první řadě jde samozřejmě o zprostředkování vyhovující práce. Ovšem ve hře jsou také příspěvky pro nezaměstnané, jež mohou dosáhnout až 60% vašeho předchozího platu. Významnou měrou tak přispívají ke stabilitě vašeho rodinného rozpočtu a zachrání vás tak před „smrtí hladem“ i před pádem do dluhové pasti v důsledku nesplacených závazků.

Aby však bylo možné řádně podporu vypočítat a zanést i další důležitá data, musíte si s sebou přinést tyto dokumenty:

  • občanský průkaz,
  • výpověď z práce, případně ukončení dohody,
  • zápočtový list,
  • evidenční list důchodového pojištění
  • a samozřejmě také potvrzení o výši průměrného výdělku.

To však stále ještě není vše. Každý pracovní úřad Praha i jinde v ČR po vás bude chtít vyplnění ještě několika formulářů:

  • Žádost o zprostředkování zaměstnání,
  • Žádost o podporu v nezaměstnanosti,
  • a Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, případně Potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného.

To vše samozřejmě v případě, že se na úřad dostavíte po ukončení pracovního poměru. Pro čerstvé absolventy případně OSVČ platí pravidla jiná.

Když chcete víc, než jen pasivně čekat

Pracovní úřad Ostrava i jeho “bratříčci“ vám bude aktivně nabízet volná místa. Ovšem chcete-li zvýšit své šance, požádejte o zařazení do rekvalifikačního kurzu. Podmínky, které musíte splnit, vám na úřadě rádi sdělí. Nic nebudete platit a po úspěšném absolvování kurzu se vaše šance na novou práci razantně zvýší.

Brain Research Technology Science  - chenspec / Pixabay
chenspec / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *