Stávka v Praze

Když jsem v pátek zaslechnul nějaké informace o tom, že bude stávka v dopravě (stávka v Praze a na dalších místech v ČR), tak jsem byl docela v klidu. Zatímco někteří lidé v mém okolí řešili, jak se v pondělí budou dostávat do práce, když bude stávka v dopravě, mě osobně se moc nechtělo věřit, že se stávkovat opravdu bude.

To, co se pak stalo během víkendu, mi dalo za pravdu. Vláda prostřednictvím předběžného opatření od soudu dosáhla toho, že stávka v Praze a v dopravě byla odvolána. Když ale v pondělí odboráři prohlásili, že stávka bude ve čtvrtek, už tak klidný nejsem.

Tentokrát odborářům docela věřím, že stávka v Praze bude. Vzhledem k tomu že požadavky odborů jsou poměrně nereálně a především vzhledem k tomu že odbory si už podruhé nemohou dovolit ztratit tvář, tak se asi stávkovat bude i kdyby vláda ustoupila ve všech požadavcích odborů.

Stávka v Praze je blbost. Ničemu to nepomůže!

Stávka v Praze je blbost. Ničemu to nepomůže!

Stávka v Praze = katastrofa?

Stávek v Praze, za tu dobu co zde žiji, již bylo několik. A o většině z nich jsem se dozvěděl pouze ze zpráv na internetu nebo v televizi. Pokud ale bude tato stávka v Praze taková, jak slibují odboráři, to znamená, že opravdu nebude jezdit hromadná dopravy (autobusy, tramvaje a především metro), bude to asi zajímavé.

Kdo neví, jak to v Praze chodí, tak si to asi neumí dost dobře představit. Stačí, aby ale po ránu skočil nějaký blázen pod metro a tím zastaví dopravu na některé z linek metra. A najednou je vidět jak moc je Praha na svém metru závislá. V takovou chvíli pak nemá smysl nic dělat. Pokud nemáte šanci zbytek cesty dojít pešky, tak náhradní doprava autobusy vás nevytrhne.

Pokud během stávky v Praze nebude jezdit metro a pokud současně nebudou jezdit ani tramvaje nebo autobusy, pak pro většinu obyvatel Prahy asi nemá smysl pokoušet se dostat do práce. Jet autem? To je utopie. Stačí běžné zácpy ve všední den. Pokud nepojede MHD, pak Praha bude jedna velká kolona. Jít pěšky? Nevím jak kdo, ale mě Google maps hlásí, že to mám do práce asi 14,6 kilometr. To bych sice zvládl dojít (za dvě a půl hodiny J), ale už netuším, jak bych se dostal domů a hlavně bych byl zbytek dne (a možná i týdne nepoužitelný).

Stávka = za mě nestávkujete

Zaznamenal jsem v uplynulých dnech na Facebook hned několik stránek které propagují „Za mě nestávkujete“. Kdybych k podobným stránkám a výzvám neměl bytostný odpor, pak bych je s chutí podpořil. Nevím, jak to vnímáte vy, ale za mě odboráři rozhodně stávkovat nebudou.

S politikou vlády (a především s tím co předvádějí Věci Veřejné) moc nesouhlasím. S čím ale souhlasím, je to, že nějaké reformy jsou potřeba. Pokud se dramaticky nezmění veřejné finance, tak za chvíli budeme mít stejný problém jako Řecko a Portugalsko (nebo USA). Pokud se neprovede radikální důchodová reforma, tak já osobně asi na důchod mohu rovnou zapomenout.

Když posloucháte opoziční politiky z ČSSD nebo KSČM, tak ti žádné reformy jako alternativu nenabízí. Jediné co jsem od nich v posledních dnech slyšel, byl návrh na vyšší zdanění bohatých lidí. Proč ne. To se voličům těchto stran musí líbit. Ale jaksi už nenapadne spočítat, že těchto „horních deset tisíc“ jaksi nezvládne ani při 100% dani zaplatit důchody všech obyvatel.

Z toho jak se prezentují, ti kdo podporují stávku v Praze mám pocit, že ji podporují pouze ti, kdo mají pocit, že se jim letos, nebo příští rok povede špatně, nebo ti kdo mají těsně před důchodem a vadí jim, že budou muset o pár měsíců déle pracovat. Ale už je nezajímá, co bude za deset nebo dvacet let a z čeho se jim vlastně budou platit důchody.

Za sebe musím říci, že stávka v Praze je blbost. Ničemu to nepomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *