České republice hrozí, že přijde o dalších 100 miliard

Kvůli chybě v zákoně by firmy mohly požadovat vrácení peněz, které zaplatili za své zaměstnance ve výši 100 miliard korun. České republice tak hrozí, že bude muset těmto firmám zaplatit 100 miliard. To by znamenalo podstatné zvýšení naplánovaného schodu rozpočtu pro rok 2010.

Jak se to stalo a kdo za to může?

V roce 2006 byl schválen nový zákon o pojistném na sociálním zabezpečení. Poslanci si ale nevšimli, že z tohoto zákona vypadala pasáž, která určovala to, co se považuje za vyměřovací základ pro stanovení této daně. Z něj pak měli firmy odvést státu dvacet šest procent. Na chybu se přišlo až na konci roku 2006, ale až v únoru byl vydáno nařízení, kterým byl vyměřovací základ daně definován.

Nyní se ale objevila hrozba, že firmy budou moci požadovat vrácení již odvedených peněz až do výše 100 miliard korun za první polovinu roku 2007. Tato skutečnost vyplynula z rozhodnutí liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ta projednávala spor mezi firmou, která si této chyby v zákoně všimla a státem. A tento soud rozhodnul, že pokud není v zákoně řečeno z jakého vyměřovacího základu mají firmy odvody platit, tak stát nemůže po firmách chtít žádné pojistné.

Co se bude dít dál?

Nyní se čeká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Pokud by tento soud potvrdil výrok krajského soudu, dotyčná firma by vyhrála svůj spor a nemusela by doplácet odvody za období 2007. Otevřela by ale současně cestu pro všechny další firmy, které by si mohly požádat o vrácení odvodů za toto období. Státu by pak hrozila ztráta více než 100 miliard korun.

Jsou firmy v právu?

Toto asi není jednoduchá otázka. Na jedné straně – pokud požádají o vrácení dané sumy, stát ty peníze bude muset někde vzít. Zřejmě bude celou situaci řešit navýšením schodku státního rozpočtu. A tyto peníze jednou budeme muset zaplatit všichni. Tedy vlastně i ty dotyčné firmy. Ale kromě nich se na chybu našich poslanců bude muset složit celá republika.

Jiný pohled je ten, že když nějaká firma udělá chybu při výpočtu odvodů nebo daní, tak stát jí také nikdy nic neodpustí. Vždy požaduje přesně to co je v zákonech a když někdo udělá chybu tak si navíc připočítá velké pokuty a penále.

Měli by za tuto chybu zaplatit poslanci, kteří ji způsobili?

I toto není jednoduchá otázka. Škoda vznikla chybou několika poslanců, kteří si nevšimli toho, že ze zákona vypadlo příslušné ustanovení. Pokud byste vy nebo já způsobili svému zaměstnavateli škodu ve výši 100 miliard tak vás zažalují, zavřou a budou po Vás požadovat náhradu škody. Poslancům ale toto nehrozí. Za své činy nemají odpovědnost, je to ale správné? Co si o tom myslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *