Komunální volby 2010: Kdo si koupí české radnice?

Není to tak dlouho, co skončili jedny volby naplánované na rok 2010. Nejsou to ale jediné volby, které se konají v Česku v roce 2010. Na tento rok vycházejí hned troje velké volby. Ty druhé nejdůležitější, jsou komunální volby 2010, ve kterých se bude rozhodovat o tom, kdo obsadí obecní úřady a radnice v českých městech.

Volby 2010 do parlamentu – voliči chtějí změnu

V parlamentních volbách, se čeští voliči vyslovili pro změnu, a dali jasně najevo, že už nechtějí v politice vídat stále ty stejné tváře. Že už nevěří slibům o sociálních jistotách a rychlých výhodách, ale hledají změnu. Tuto změnu nabídly pravicové strany, které nyní vedou vyjednávání o nové vládě a slibují vládu rozpočtové odpovědnosti.

Rozpočet 2010 již dosáhl 60% plánovaného dluhu

Že to ale nebude tak jednoduché, ukazují zprávy o hospodaření České Republiky v roce 2010. Za první polovinu roku 2010 má totiž rozpočet České Republiky vůbec nejhorší výsledek. Ke konci května totiž schodek státní rozpočet ČR 2010 vzrostl na 95,4 miliardy. Původní plán rozpočtu byl, že na konci roku skončíme s dluhem 162,7 miliardy korun. To znamená, že za prvních 5 měsíců už jsme dosáhli již téměř 60% původně plánovaného dluhu.

Začnou si podnikatelé kupovat vliv na politiku, podobnějako Věci Veřejné?

Začnou si podnikatelé kupovat vliv na politiku, podobnějako Věci Veřejné?

Z tohoto je vidět, že nová vláda, které vznikne po volbách 2010, se bude muset vypořádat už jen s tím, aby dodržela to, co odhlasovala ještě minulá poslanecká sněmovna. Bude se muset začít šetřit už jen proto, aby nebyl původně plánovaný dluh vyšší. Vzhledem k tomu že politikové z ODS, TOP 09 a VV (Věci veřejné) slibují mnohem nižší schodek rozpočtu pro následující rok, je jasné že Českou republiku čekají velké škrty ve veřejných financích.

Komunální volby 2010

O tom, jak budou vypadat úspory na lokální úrovni, a jestli i v českých obcích a městech dojde ke stejné změně, jako v centrální politice, se bude rozhodovat v průběhu podzimu 2010. V září nebo nejpozději v říjnu totiž budou probíhat po celé republice komunální volby. (termín komunální volby 2010 není ještě přesně stanoven, o termínu rozhoduje prezident nejpozději 90 dní před konáním voleb, více o datum konání komunální volby 2010)

Bude určitě zajímavé sledovat kampaně politických stran. Ty, které prohrály v parlamentních volbách (Zelení, KDU-ČSL, ČSSD) se určitě budou chtít rehabilitovat a udržet si vliv na politiku alespoň v komunální sféře. Naopak vítězné strany se budou snažit navázat na svůj úspěch v parlamentních volbách, a budou usilovat o zopakování i v komunálních volbách.

Do předvolebních kampaní ale zřejmě vstoupí ještě jeden faktor. A tím jsou peníze.  Většinu stran totiž finančně vyčerpaly dvě předchozí politické kampaně (předvolební kampaň před zrušenými volbami 2009 a předvolební kampaň 2010). Navíc strany, které se nedostaly do parlamentu, nebo nezískali šanci na státní příspěvek, budou mít co dělat, aby zaplatili dluhy z poslední kampaně.

Náklady na volební kampaň – volby 2010

V tabulce níže je přehled toho co politické strany přiznaly a kolik získaly za hlasy ve volbách (státní příspěvek je 100 Kč za jeden hlas. Přiznané náklady na volební kampaň 2010 jsou ale zřejmě mnohem nižší než ty skutečné. Reálné dluhy politických stran budou mnohem větší.

Strana Přiznané náklady Zisk za hlasy výsledek
ČSSD 160 mil. 116 mil. -44
KDU-ČSL 40 mil. 23 mil. -17
KSČM 30 mil. 59 mil. 29
ODS 200 mil. 106 mil. -94
Strana zelených 8 mil. 13 mil. 5
TOP 09 30 mil. 87 mil. 57
Věci veřejné 10 mil. 57 mil. 47

Je tedy možné, že do komunálních voleb mnohem více promluví místní podnikatelé, kteří si budou moci dovolit financovat vlastní kampaň nebo kampaně spřátelených politiků.

Je tedy možné, že komunální volby 2010 přinesou do české politiky více podobných projektů, jako jsou Věci Veřejné, tedy politické strany a sdružení, které jsou financovány ze soukromých peněz vlivných podnikatelů. Máme se tedy bát, že si podnikatelé, kteří mají dostatek finančních prostředků, začnou kupovat vliv v komunální politice?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *