Kolik peněz berou úředníci?

Před několika dny padl poměrně přelomový soudní verdikt. Nejvyšší správní soud rozhodl, že úřady musí zveřejnit informace o tom, jaké jsou platy úředníků a jaké jsou jejich odměny. Zveřejnění platů a o odměnách neodporuje zákonu na ochranu osobních informací.

Jedná se o poměrně průlomový rozsudek. Až do této chvíle se totiž celá řada úřadů a organizací, které hospodaří z veřejných peněz, bránila zveřejňování informací o výši platů a odměn s odkazem právě na zákon o ochraně osobních informací.

Úředníci mají povinnost informovat o svých platech

Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí tak jasně řekl, že úředník je příjemcem veřejných peněz. Navíc v rozhodnutí je pak řečeno, že příjemcem veřejných peněz je „jakákoli osoba, které je vyplacena byť i jen minimální částka z veřejných rozpočtů“.

Rozhodnutí nejvyššího správního soudu se tak nevztahuje pouze na úředníky, ale obecně na všechny kdo pobírají plat, nebo jakékoliv odměny od státu. Týká se to tedy i politiků nebo státem ovládaných firem jako je třeba ČEZ, České dráhy, ČNB nebo třeba Lesy české republiky (a mnoha dalších). Ti všichni jsou nově povinni podávat informace o platech svých zaměstnanců a i o jejich odměnách.

Pomůže rozhodnutí Nejvyššího soudu omezit korupci mezi úředníky a politiky?

Pomůže rozhodnutí Nejvyššího soudu omezit korupci mezi úředníky a politiky?

Povinnost informovat ale nemají všichni

Rozhodnutí soudu se ale nevztahuje automaticky na všechny příjemce peněz od státu. Soud ve svém rozhodnutí přímo konstatuje, že informace o výši příjmů nemusí podávat například důchodci, příjemci sociálních dávek nebo třeba příjemci státní podpory u stavebního spoření.

Zaměstnanců státu, tedy soudců, úředníků nebo třeba i policistů se ale toto rozhodnutí týká. Ti všichni jsou naopak povinni tyto informace veřejně poskytnout.

Pokud vás tedy do budoucna bude zajímat, jestli si vámi volení zástupci na radnici nebo na obecním úřadě „nežijí nad poměry“. Díky rozhodnutí soudu budete mít možnost si zjistit i tyto informace. Díky tomuto rozhodnutí nejvyššího soudu tak bude možné, aby veřejnost měla kontrolu nad tím, jaké odměny a platy si vyplácejí jejich zástupci v samosprávě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *