Sociální dávky a životní minimum v roce 2012

Začátek roku 2012 přinesl celou řadu změn v systému státní sociální pomoci. Mezi dvě nejvýznamnější změny patří především to, že od 1. Ledna 2012 došlo k navýšení částky životního a existenčního minima. Od těchto dvou dávek se pak odvíjí celá řada dalších věcí. Podle výše životního minima se totiž stanovuje nárok na různé sociální dávky, jako jsou například přídavky na dítě nebo porodné či jiné sociální dávky.

Sociální dávky 2012 = chaos úřadech práce

Další výrazná změna, je přesun části agendy na úřady práce. Sociální dávky 2012 tak nově budou vyplácet úřady práce. Zatímco dříve na úřady práce mířili především nezaměstnaní, kteří si zde hledali novou práci nebo žádali o podporu v nezaměstnanosti. Nově, od začátku roku 2012 budou úřady práce mít na starosti i některé sociální dávky. Jedná se především o dávky hmotné nouze, rodičovský příspěvek, nebo i jiné dávky.

Sociální dávky a životní minimum v roce 2012

Sociální dávky a životní minimum v roce 2012

Změny sociálních dávek 2012 ale nebyly připravené úplně nejlépe. Ještě na konci ledna celá řada lidí neobdržela sociální dávky, na které má nárok, a které před tím bezproblémově dostával každý měsíc. Úředníci na úřadech práce, kteří mají nově vyřizovat žádosti o sociální dávky, mají potíže s evidenčním softwarem, často nejsou proškoleni a chybí jim patřičné zkušenosti. Informační telefonní linky jsou přetížené a pro běžné lidi je velmi těžké dohledat informace o tom, jak se změny v roce 2012 projeví a jestli se jich také týkají.

Životní minimum v roce 2012

Jak již bylo zmíněno výše, od roku 2012 se zvyšuje životní a existenční minimum. Životní minimum 2012, které se již několik let neměnilo, se navyšuje 9%. Zatímco dříve bylo životní minimum jednotlivce ve výši 3126 Kč, nově, od 1. 1. 2012 je to částka 3410 Kč. Podobně se zvýšilo i existenční minimum. To bylo v předchozích letech stanoveno na 2020 Kč. Od 1. 1. 2012 je to ale 2200 Kč.

Za touto na první pohled malou změnou se ale skrývají velké změny. Podle toho, jaké je životní minimum jednotlivce, rodiny nebo osob ve společné domácnosti, se totiž stanovuje nárok i na jiné sociální dávky. Například pro přídavky na dítě je stanoveno, že na ně má nárok jenom ten, kdo má příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima. Od nového roku by tak na tuto dávku mělo mít nárok více lidí.

Oficiálním důvodem, proč se změnilo životní a existenční minimum je zvýšení DPH u potravin a některých dalších výrobků. Navíc, vzhledem k tomu že se životní minimum již od roku 2006 neměnilo, je to logický krok i vzhledem ke každoroční výši inflace.

Nezabavitelná částka a exekuce v roce 2012

Změna životního minima má vliv i jinde než na sociální dávky. Od toho, jaké je životní minimum se totiž odvíjí i výše nezabavitelné částky při exekuci (nebo obecně při srážkách ze mzdy). Nezabavitelná částka 2012 je 5841,33 Kč (v předchozím roce to bylo 5326 Kč). Pokud vám zaměstnavatel strhává ze mzdy nějaké peníze z důvodu exekuce, mělo by vám od nového roku začít zůstávat více peněz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *