Průměrná mzda 2010, aneb mýtus o blahobytu?

Podle informací Českého statistického úřadu byla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí 2010 ve výši 23 513 Kč. Průměrná mzda je tedy o 2,4% vyšší než ve stejném období v roce 2009. Vzhledem k růstu cen ale reálná mzda narostla pouze o 1,2%. Znamená to ale, že se máme všichni lépe?

Průměrná mzda v ČR – historický vývoj

V následujícím grafu je vidět růst průměrné mzdy za posledních 10 let. Od roku 2000 vzrostla průměrná hrubá mzda o 78%. Zatímco v roce 2000 byl průměrný výdělek 13 129 Kč, ve druhém čtvrtletí 2010 už byla průměrná mzda na úrovni 23 513 Kč.

Průměrná hrubá mzda 2000 - 2010, srovnání podnikatelská a veřejná sféra

Průměrná hrubá mzda 2000 - 2010, srovnání podnikatelská a veřejná sféra

Zajímavé je i srovnání jak se vyvíjela průměrná mzda ve státní sféře (vládní služby, veřejně financované instituce, úřady a organizace). Průměrná mzda zde rostla rychleji a byla na vyšší úrovni než průměrná mzda i než mzda v podnikatelské sféře.

Průměrná mzda – co s ní když ji téměř nikdo nemá?

Také vás při pohledu na číslo, které udává výše průměrné mzdy, napadají myšlenky, že to není možné? Asi nejčastějším omylem je porovnávat průměrnou mzdu s tím, co vám každý měsíc přistane na bankovní účet. Průměrná mzda je vždy hrubá mzda, zatímco vás asi vždy zajímá více ta čistá mzda.

Výpočet hrubé mzdy také probíhá tak, že se vezme celkový objem peněz na mzdy a ten se vydělí počtem příjemců (metodika výpočtu je sice trochu složitější, ale v zásadě jde o toto).

Jaké jsou skutečné příjmy většiny obyvatel v Česku?

Podobný údaj vám informace o tom jaká je průměrná mzda neřekne. Dají se ale najít relevantnější údaje o tom, kolik vlastně doopravdy většina z nás vydělává. Na stránkách MPSV je možné najít podrobnější údaje o tom jaká je průměrná mzda a průměrný hodinový výdělek. Celková čísla se sice od těch, které publikuje ČSÚ, trochu liší, ale zato mají lepší vypovídající hodnotu (následující data jsou za 1 čtvrtletí 2010):

 • Průměrná hrubá mzda podle MPSV je 26 225 Kč
 • Tuto průměrnou mzdu NEMÁ 67,7 % zaměstnanců (tedy pouze 32,3% má průměrnou mzdu nebo vyšší)
 • 10 % zaměstnanců má průměrnou hrubou mzdu nižší než 12 000 Kč
 • 15 % zaměstnanců má průměrnou hrubou mzdu nižší než 15 750 Kč
 • 50% zaměstnanců má průměrnou hrubou mzdu nižší než 20 900 Kč
 • 67,7% zaměstnanců má průměrnou hrubou mzdu nižší než je průměr
 • 10% zaměstnanců má průměrnou hrubou mzdu vyšší než 41 000 Kč

Průměrná mzda, jenom statistický údaj

Jak je vidět v následujícím přehledu kolik procent zaměstnanců má jaké příjmy, reálná situace se od udávané průměrné mzdy značně odlišuje. Aktuálně je v ČR cca 4,8 miliónu zaměstnanců nebo OSVČ. To znamená, že přibližně 500 tis. Čechů má průměrnou hrubou mzdu nižší než 12 000 Kč. (hrubá mzda 12tis. Znamená čistou mzdu přibližně 10 300 Kč).

Je také vidět, že polovina z nás má průměrnou hrubou mzdu nižší než 21 000 Kč. (hrubá mzda 21 tisíc znamená čistou mzdu ve výši cca 16 500 Kč).

Tato čísla ale také nejsou úplně správná. Je nutné zohlednit, že tato čísla jsou opět za celou Českou republiku. A rozdíly mezi jednotlivými kraji v ČR jsou propastné. Zatímco v Praze je podle ČSÚ průměrná hrubá mzda téměř 29 000 Kč, v Karlovarském kraji kde průměrná hrubá mzda nejnižší je to pouze 18 805 Kč.

  2Komentáře

 1. Sedláček   •  

  Volte pana Tůmu. Je slušný a zodpovědný člověk a ví jak vyčistit Augiašův chlév v podobě magistrátu. Mějte rozum a dejte mu šanci!!!

 2. Elis   •  

  Nevím kde chodíte na tyto informace.Tady na Rožnovsku lidé pracují za minimální mzdy.Zedník tu má 60Kč hrubého na hodinu a kuchař 55Kč hrubého.Jak si myslíte že se s tím dá přežít v této drahotě?Někdy přemýšlím co mají v hlavách naši politici.Vše se zvedá ale já mohu potvrdit že platy pracujících klesají.Ale náš pan Ministr zdravotnictví si za ošetření neplatí ani korunu.Nejeví se Vám to jako výsměch lidu.Mě tedy ano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *