Dluhy domácností rostou, mohou za to hypotéky

Asi vás to nepřekvapí, že dluhy českých domácností rostou. Tempo růstu těchto dluhů je sice nižší, než v předchozích letech, i tak ale dluh narůstá poměrně vysokým tepem. Hlavní podíl tohoto dluhu českých domácností tvoří hypotéky a úvěry na bydlení. Zatímco krátkodobé spotřebitelské půjčky a nákupy na splátky spíše klesají, hypotéky a úvěry na bydlení i nadále vytrvale rostou.

Kolik dluží české domácnosti

V následujícím grafu můžete vidět, jak jsou na tom dluhy českých domácnostní. Aktuální výše dluh§ je již více než 1,3 biliónu korun. Tyto dluhy zahrnují především dlouhodobé úvěry (hypotéky, úvěry na bydlení), krátkodobé úvěry (spotřebitelské půjčky, nákupy na splátky, leasing, kreditní karty) a ostatní závazky.

Zadlužení českých domácností stále roste. Hlavní podíl na tom mají především hypotéky a úvěry na bydlení.

Zadlužení českých domácností stále roste. Hlavní podíl na tom mají především hypotéky a úvěry na bydlení.

Dobré a špatné dluhy

Závazky českých domácností vypovídají o tom, že si lidé v ČR začínají dobře uvědomovat rozdíl mezi dobrými a špatnými dluhy. Zatímco dlouhodobé závazky se na celkovém zadlužení podílí čím dál tím více, dluhy na spotřebu a různé krátkodobé závazky spíše klesají.

Půjčit si na bydlení se z ekonomického hlediska považuje za dobrý dluh. I když se člověk zadluží, půjčka je kryta reálnou hodnotou (dům, byt). Půjčit si na běžné výdaje, nákupy, dovolenou nebo jiné zbytné věci ale není příliš zdravé.

Kolik je státní dluh v ČR

Dluhy domácností v ČR jsou ale stále nižší než to kolik dluží stát. Český státní dluh se aktuálně pohybuje už na hranici 1,636 biliónu korun. V následujícím grafu je dobře vidět, jak se od roku 1993 měnila výše státního dluhu.

Český státní dluhy: každou vteřinu je o 4,8 tisíce korun vyšší. Jen úroky nás ročně stojí víc než 55 miliard korun.

Český státní dluhy: každou vteřinu je o 4,8 tisíce korun vyšší. Jen úroky nás ročně stojí víc než 55 miliard korun.

Pár rychlých údajů:

  • Aktuální státní dluh v ČR (červen 2012) je 1 636 973 100 000
  • Za tento dluhy platí Česká republika 55 908 984 000 Kč ročně jako úrok
  • Každou sekundu se výše dluhu zvyšuje o 4800 Kč
  • Dluh tvoří 42,5% HDP (hrubý národní produkt)
  • Každý obyvatel ČR dluží min. 155 000 Kč

Tento článek vznikl ve spolupráci s webem Hypoteky-srovnani.eu. Pokud plánujete hypotéku na nové bydlení nebo refinancování hypotéky, podívejte se na srovnání hypotéky. V podrobném přehledu můžete snadno najít nejvýhodnější podmínky nebo nejzajímavější nabídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *