Praha tají výsledky druhého auditu projektu Opencard

Po událostech které vyvolalo zveřejnění prvního auditu projektu Opencard v prosinci 2009 a vedlo, až k odchodu vedoucího odboru informaticky Václava Krause nyní pražský magistrát tají výsledky druhého auditu. Asi to nebude žádné radostné čtení. Celý projekt opencard stál už téměř devět set miliónů korun a neustále se objevují další informace o možných ztrátách projektu.

Pražský magistrát si v reakci na události v prosinci nechal vypracovat novou hodnotící zprávu k projektu Opencard od firmy e-Fractal. Nejedná se o plnohodnotný audit, protože firma e-Fractal není auditorskou firmou. Tato zpráva by měla navrhnout nové možnosti jak řešit silně ztrátový a předražený projekt Opencard.

V současné době se ještě zpracovává třetí audit, který si vyžádal kontrolní výbor zastupitelů. Ten by měl být dokončený až dvacátého ledna. Je otázkou jestli tento audit může objevit něco nového. To že je projekt Opencard nepovedený, že ho provázejí pochybné smlouvy a že nemá reálný ekonomický základ je už jasné z předchozích zjištění. Je také otázkou jaké je cena všech nových auditů a hodnocená projektu Opencard, protože je možné, že tímto způsoben jen dochází k dalšímu a dalšímu navyšování ceny.

Celý projekt opencard měl od začátku chybně navržený ekonomický plán který přeceňoval možnosti příjmů. Dále byly uzavřeny některé velmi nevýhodné smlouvy, které cenu celého projektu silně navýšily. Aktuálně by možná projekt mohlo zachránit to, že by se čipové karty opencard začali požívat jako elektronická peněženka, to by ale znamenalo, že by pražský magistrát musel uzavřít partnerství s některou s českých bank.

Podle dostupných informací si Opencard pořídilo asi 400 tisíc pražských obyvatel. Co je ale důležitější tak jako průkazku do městské hromadné dopravyPraze ji aktuálně využívá jen 263 tisíc lidí. Zbytek pražanů si nezakoupil elektronickou jízdenku, která umožňuje opencard použít jako průkazku pro cestování hromadnou dopravou v Praze. Velká část karet opencard je tedy nevyužívaná

Celý projekt opencard již stál téměř 900 miliónů korun. Velká část z těchto peněz byla utopena v platbách za poradenství, právní služby nebo marketing. Za samotnou realizaci celého projektu si hlavní dodavatel – firma Haguess naúčtovala řádově 400 miliónů korun. Dá se tedy říci, že další téměř 2/3 ceny projektu šli právě na služby které nesouvisely se samotnou technickou realizací projektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *