Chodníky v Praze jsou pro chodce i nadále nebezpečné!

Během minulého týdne byly chodníky v Praze i na dalších místech republiky plné sněhu, které nebyly příslušná města schopná uklidit. Od roku 2009 totiž nemají povinnost uklízet chodník majitelé domů, jak tomu bylo dříve, ale tato povinnost přešla na města, kterým tyto chodníky patří.

Chodníky v Praze i jinde jsou stále pod nánosy sněhu

Během uplynulých několika dní se situace nijak zvlášť nezměnila. Spíše je to horší. Zasypané chodníky se díky oteplení a dešti změnily na nebezpečné klouzačky. Tam kde nebyl sníh odklizen je nyní v lepším případě rozšlapaná sněhová břečka. V horším případě kluzká ledová plocha, po které je nebezpečné chodit pro všechny.

Pavel Bém by chtěl na odklízení sněhu povolat nezaměstnané

V úterý přišel pražský primátor Pavel Bém s návrhem, aby došlo ke změně zákonů, které by městům umožnili do práce s odklízením sněhu zapojit i nezaměstnané.  Jen v Praze je na třicet tisíc nezaměstnaných, které by takto město Praha mohlo povolat na úklid chodníků a dalších veřejných prostranství. Je to stejný nápad jako ten který jsme předestřeli v našem víkendovém článku o stavu chodníků v Praze.

I na uklizených chodnících nemusí být bezpečno – padá na ně sníh a led ze střech

Sníh a led, který padá ze střech ničí auta a zraňuje chodce

Sníh a led, který padá ze střech ničí auta a zraňuje chodce

Chodce v Praze neohrožuje jen stav chodníků, ale i sníh padající ze střech. Ten již zranil několik lidí, mimo jiné i dva malé chlapce – devítiletého a ročního chlapce zasáhl sníh a led padající ze střechy. Oba skončili v nemocnici na jednotce intenzivní péče ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze. Další desítky lidí byly zraněni když je zasáhl sníh padající ze střech nebo si způsobili zranění na neuklizených chodnících.

V případě sněhu padajícího ze střech je ale situace okolo odpovědnosti jiná, za sníh na střeše každopádně odpovídá majitel budovy.  V případě že má někdo obavy o své bezpeční nebo zdraví, může se obrátit na městskou policii, která by minimálně měla nebezpečné místo označit výstražnou páskou, případně se pokusit kontaktovat majitele objektu aby sjednal nápravu.

Padající sníh kromě několika zraněných má na svědomí i miliónové škody. Při pádu sněhu a ledu ze střech totiž byly poškozeny desítky zaparkovaných aut. Pojišťovny již hlásí velký nárůst pojistných událostí souvisejících s aktuální situací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *