Komunální volby 2010: výsledky?
Obsah textu
Výsledky komunální volby 2010 (termín konání 15. a 16. říjen 2010) – kdo vyhraje a přinesou komunální volby změnu oproti tomu, jaký výsledek měli parlamentní volby v květnu? Dá se čekat nějaká radikální změna v komunální politice, nebo zůstane vše při starém?
Komunální volby 2010: výzkumy volebních preferencí
Podle výzkumů volebních preferencí, které zveřejňují nejrůznější agentury, se zdá, že by komunální volby 2010 mohly kopírovat výsledek, jaký měli parlamentní volby. Podle preferencí voličů je totiž ČSSD opět na prvním místě, ale jen s 22%. Na druhém místě následuje ODS, které podle preferencí náleží cca 19% a třetí je TOP 09 s 18-ti procenty. Následují Věci Veřejné s 10-ti procenty, Komunisté s 10-ti procenty a KDU-ČSL s 5%.
Preference voličů pro komunální volby tak poměrně přesně kopírují výsledek, jaký měly parlamentní volby v květnu 2010.

Preference voličů: Komunální volby 2010
Poznámka: při hledání údajů o volebních preferencích pro komunální volby jsem si nemohl nevšimnout, že zatímco před parlamentními volbami vydávala své odhady snad každá agentura, která se zabývá výzkumy, před komunálními volbami je jich mnohem méně. Důvody jsou asi dva: parlamentní volby ukázali, nakolik se předvolební průzkumy mýlí. Druhým důvodem je to, že komunální volby nejsou jedny velké volby, kde by soupeřilo několik málo politických stran, ale jsou to tisíce malých voleb, kde soupeří tisíce malých stran. Zatímco v jednom městě/obci může mít ODS/ČSSD skvělou pověst, v jiné jí (přesněji jejím představitelům) nemohou voliči přijít na jméno. Komunální volby jsou tak jen velmi obtížně předpověditelné.
TOP 09 jako vítěz?
Pokud by se naplnilo to, co ukazují předvolební průzkumy, pak by vítězem voleb byla s převahou TOP 09. Ne tedy v počtu získaných hlasů nebo pozic na českých radnicích. Ale tím že by se této nové straně podařilo zopakovat výsledek, který dosáhli v parlamentních volbách. Přece jen v komunální politice jde především o zkušenost s konkrétními lidmi, a o to co daná strana může v daném místě nabídnout. Znamenalo by to, že TOP 09 dokázala oslovit osobnosti z daných míst a nabídnou lidem řešení pro jejich požadavky. Nebo i to, že i na komunální úrovni mají lidé špatné zkušenosti s ODS/ČSSD, a preferují raději změnu, než pokračování toho, co už tady bylo.
O čem předvolební průzkumy nemluví
Předvolební průzkum je hezká věc, alespoň je o čem mluvit …. Jiná věc ale bude realita. Něco málo napovídá to, že letošní komunální volby by mohly mít snad nejvyšší účast v historii. Osobně si myslím, že to je dáno tím, že v parlamentních volbách měli lidé možnost vidět, že i na jejich hlasu záleží.
Parlamentní volby v květnu 2010, byly „radikální změna“ minimálně v tom, kolik lidé rozdali preferenčních hlasů, a kolik neznámých tváří dokázali vytáhnout na vrchol poltické pyramidy. Pokud toto mohlo zafungovat na celostátní úrovni, tak na té komunální se to projeví ještě výrazněji. Osobně si myslím, že nyní to je poprvé po dlouhé době, co si mnoho lidí myslí, že má smysl jít volit. A tahle masa voličů, bude určitě preferovat spíše konkrétní osobnosti, a dost často i mimo „obvyklé“ politické strany.