Komunální volby 2010: Koho volit? A koho určitě nevolit?

Je před námi další volební víkend v roce 2010. 15. a 16. října se odehrají další velmi důležité volby v roce 2010 = komunální volby. O komunální volby by se měli zajímat všichni ti, kterým záleží na tom, jak se bude měnit a vyvíjet jejich nejbližší okolí, město nebo vesnice kde žijí. V některých ohledech jsou komunální volby snad i důležitější než ty parlamentní volby, které se odehrály na jaře. Koho volit?

Komunální volby – koho si vybrat z kandidátky?

Pokud zatím nemáte tak jako já úplně jasno koho zvolíte z kandidátky pro komunální volby, nabízím malou úvahu, koho by stálo za to volit a koho naopak ne.  Jedná se ale pouze o můj osobní pohled na současnou politickou situaci v České republice.

Na komunální volby 2010 se soustředil zájem všech politických stran. Těch, které bodovaly v parlamentních volbách i těch které tam pohořely.  Podívejme se na největší politické strany, které postavily své kandidáty do komunálních voleb:

TOP 09

TOP 09 již na začátku dávala najevo, že komunální politika je pro ni důležitá. Úspěch, kterého dosáhla v parlamentních volbách, ji určitě trochu zaskočil, ale určitě se snaží, mají naděli svůj dobrý výsledek zopakovat. Myslím, že tato strana má potenciál a nemohu k nim prohlásit nic negativního. Bojím se ale, že pokud tato strana dosáhne nějakého velmi výrazného úspěchu v komunálních volbách tak to bude spíše negativum. Asi není příliš dobré, aby tato strana vyrostla příliš rychle, jinak se z ní stane druhá ODS.

ODS

ODS se od „prohry“ v parlamentních volbách snaží o něco co by se dalo nazvat „obroda“. V médiích se již několikrát probírala snaha Nečase o odstavení „kmotrů“.  Tato snaha je mi určitě sympatická. Můj osobní pocit je, že ODS šla mnohem více do sebe než ČSSD, která má úplně stejný problém. ODS si ale myslím zatím nezaslouží, aby jí lidé začali znovu věřit. Na to je jejich „napravení“ příliš krátké a příliš mělké. Pokud by nyní získala výraznější výsledek v komunální volbě, byla by veškerá snaha o změnu na normální politickou stranu ztracena

ČSSD

Po odchodu Jiřího Paroubka mi tato strana již tak moc nehýbe žlučí. Osobně si myslím, že i strana typu ČSSD má na politické scéně prostor a neměla by zde chybět. Asi není úplně ideální, aby měly pravicové strany rozhodujících většinu jak parlamentu, tak v senátu, tak i v komunální politice. Názory a předvolební slogany ČSSD mě nepřesvědčili o tom, že bych tuto stranu začal podporovat, ale tak úplně bych ji nezatracoval.

Věci Veřejné

Tato strana by myslím zasloužila dostat pořádně „na zadek“. To, co Věci Veřejné zatím předvedli v politice, se mi hodně nelíbí. Tato strana se od začátku profilovala jako strana zaměřená na komunální politiku (Proč asi? V komunální politice je přece nejvíce peněz).  Jediné co Věci veřejné zatím z mého pohledu předvedli je dobře zvládnutý marketing. A to je něco co mě spíše „děsí“

Ostatní strany

KSČM = no comment. Je mi líto že tato strana je u nás stále povolená a že se nesnaží vyrovnat se svou minulostí. KDU-ČSL = tuto stranu jsem nikdy přesně nepochopil o, co se vlastně snaží a co je jejím cílem. Zelení = ti by si asi zasloužili trochu pozornosti. Přece jen na komunální úrovni je jejich úloha asi výraznější než na celostátní. A další? Osobně nejsem příznivcem stavu, kdy se v politice objevuje 20 různých pidistran, myslím, že to je jen zbytečné tříštění pozornosti voličů.

Komunální volby 2010 = koho tedy volit?

Osobně si myslím, že nejlepší volbou pro komunální volby je zapomenout na poltické strany a volit konkrétní lidi. V komunální politice myslím moc nejde o to, jestli má člověk červenou, oranžovou nebo modrou legitimaci. Osobně by se mi líbilo, kdyby co nejvíce lidí volilo konkrétní osobnosti i bez politické příslušnosti.  Tedy aby podobně jako v parlamentních volbách co nejvíce využili preferenčních hlasů.

Politika by neměla být profese. Měla by to být krátkodobě omezená veřejná služba. Takže moje rada je, nevybírejte podle politické příslušnosti, ale podle toho jestli si myslíte, že vám konkrétní kandidát bude schopný poskytnout odpovídající služby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *