Komunální volby 2010: Komu volby vydělají nejvíce peněz?

Všem je asi jasné, že o peníze jde ve volbách „až“ na prvním místě. Kdo vyhraje komunální volby 2010, ten se bude mít v následujících letech dobře. Proto nyní všechny politické strany a jejich zástupci svádějí urputný boj a dost často se nehraje příliš čestně. Ale to je logické, kdo zaváhá, kdo bude mít ohledy, ten si na novou vilu za 30 miliónů nevydělá. Kdo a kolik na volbách ale skutečně vydělá? Na kolik si mohou přijít vítězové komunálních voleb?

.

Termín konání komunální volby: 15. a 16. říjen 2010

Do termínu konání komunálních voleb 2010 zbývá už jen pár dní. Datum konání komunální volby je stanoveno na 15. a 16. říjen 2010. Všechny politické strany se naplno věnují předvolebním kampaním, v médiích se obdivují různé kauzy, některé mají reálný základ a jiné už méně, ale všechny se hodí do předvolebního boje, kdy jde především o to, co nejvíce očernit protivníka (alespoň tedy v Česku takto politika funguje).

Komunální volby - kdo na nich vydělá nejvíce peněz?

Komunální volby - kdo na nich vydělá nejvíce peněz?

Komunální volby – poctivě vydělané peníze = 201 miliónů za 2 dny

Na poctivě vydělané peníze za komunální volby si přijdou volební komisaři. Těm podle příslušných ustanovení za jejich dvoudenní práci náleží odměna ve výši:

  • Člen volební komise = 1 300 Kč
  • Zapisovatel volební komise = 1 500 Kč
  • Předseda okrskové volební komise = 1 600 Kč

Trocha matematiky: v České republice je pro komunální volby 28 750 volebních okrsků. Podle zákona musí být volební komise vždy nejméně šestičlenná (výjimkou so volební okrsky kde je méně než 300 voličů, kde mohou být jen 4 členové). Pro zjednodušení tedy budeme brát do úvahy složení Předseda volební komise + zapisovatel + 3 běžní členové volební komise. Ve výsledku je to 201 miliónů korun. Hezký výsledek za dva dny nudy ve volební místnosti J (a to nejsou započítány náklady za centrální dohled státní volební komise, český statistický úřad atd.)

Komunální politici mají více peněž než poslanci

Pro ty kdo žijí v domnění, že velké peníze se točí jen na úrovni parlamentu a vlády při obřích zakázkách typu nákup obrněných transportérů Pandur, opak je pravdou. Opravdu velké peníze jsou totiž v komunální politice. Jen pro představu, pražský primátor (již brzy bývalý Pavel Bém) kontroloval rozpočet ve výši více než 40 miliard korun za rok. A to je více než má k dispozici leckteré ministerstvo. A přitom na rozpočty měst a obcí není tolik vidět jako na to co se děje ve vládě nebo na ministerstvu. Ale to není všechno, velké peníze jsou v komunální politice i jinde než v tunelování městských rozpočtů.

Komunální politici mají milióny za dohled nad městskými firmami

Není velkým tajemstvím, že plat komunálního politika, není jediným zdrojem příjmů. Mnohem větší peníze mají tito naši „služebníci“ bokem.  Jedním z hezkých způsobů jak si něco přivydělat je dohled nad firmami spravovanými městem. Tak například v Praze zastupitel za ČSSD Miroslav Poche, získal za jeden rok 1,6 miliónu korun jen za to, že byl členem dozorčí rady Pražské energetiky, což je firma ve vlastnictví hlavního města Prahy. Podobných případů jsou desítky. Od miliónů v Praze až po statisíce nebo desetitisíce v menších městech.

Chcete mít úspěch v podnikání? Musíte znát nějakého komunálního politika

Jedním z neposledních výdělků komunálních politiků je tzv. „malá domů“. V mnoha městech a obcích je běžnou praxi že městské zakázky jako třeba úklid veřejných prostranství, dodávku techniky nebo různých dalších věcí pro potřeby města realizují firmy, které jsou velmi často napojené na někoho z vedení města nebo obce, dost často se jedná dokonce o rodinné příslušníky.

Sečteno a podtrženo, kdo chce mít jistotu, že bude rychle bohatý, měl by jít do politiky, především do té komunální, nebo se alespoň velmi dobře spřátelit s někým kdo rozhoduje o zakázkách. Ve světle desítek a stovek miliónů, o které jde v komunálních volbách, je 200 miliónů pro volební komisaře jen zanedbatelná částka, která je navíc poctivě vydělená. To se o příjmech komunálních politiků říci nedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *