Komunální a senátní volby 2010: Aktuální výsledky

Komunální a senátní volby 2010, které probíhají od pátku 15. října již mají svoje první výsledky. V několika obcích a městech je již rozhodnuto o budoucím složení zastupitelstva, v jiných se ještě čeká na uzavření volebních místností a definitivní spočítání hlasů. Jak probíhají komunální a senátní volby a jaké jsou první výsledky?

Výsledky komunální volby 2010

Komunální volby 2010 probíhají po celé České republice ve více než 28.000 volebních okrscích. Celkem se rozhoduje o 62.000 nových komunálních zastupitelích, kteří budou v následujících 4 letech ovládat české obce a města. O tyto místa se uchází více než 226 000 kandidátů.

Pokud Vás zajímají aktuální výsledky pro Vaše město nebo obce, výsledky komunálních a senátních voleb můžete najít na stránkách Českého statického úřadu:

  • Aktuální výsledky komunální volby 2010 – zjednodušená verze zde
  • Aktuální výsledky komunální volby 2010 – plná verze zde

komunalni-a-senatni-volby-2010

Výsledky komunální volby 2010? Zatím odvolila 1/3 voličů

Během prvního dne kdy se konají komunální a senátní volby přišla volit již více než třetina oprávněných voličů. Komunální volby 2010 tedy zatím potvrzují odhady, že účast v těchto volbách bude jedna z nejvyšších. Komunální volby mívají zpravidla o několik procent nižší volební účast než parlamentní volby. Aktuální komunální volby ale mohou minimálně dosáhnout stejné volební účasti, jako měli letošní parlamentní volby.

V některých obcích je již rozhodnuto

I když komunální volby 2010 ještě neskončili, v některých obcích je již jasné, jaké bude složení nového zastupitelstva. V několika obcích totiž byla sestavena pouze jedna jediná kandidátní listina, která obsahuje právě tolik jmen, kolik je zastupitelských míst.

Voliči v těchto obcích tak nemají jinou možnost než zvolit právě tyto kandidáty, a kandidáti mají 100% jistotu, že budou zvoleni. Jedná se především o menší města a obce, které mají jen několik desítek nebo stovek obyvatel. V takových obcích není komunální politika o penězích na přilepšenou, ale zpravidla se jedná o neplacenou práci navíc, kterou chtějí vykonávat jen ti, kterým jde o zlepšení stavu dané obce. Mezi místa, kde mají komunální volby své výsledky, patří Crhov na Vysočině, Skalka na Hodonínsku, Dobročkovice na Vyškovsku nebo i městys Sloup na Blanensku

Komunální volby a preferenční hlasy

Výsledky, jaké budou mít komunální volby, by mohly být do velké míry ovlivněny snahou voličů preferovat konkrétní kandidáty, před politickými stranami. Mohl by se tak projevit efekt, který nastal při parlamentních volbách, kdy lidé rozdali nejvíce preferenčních hlasů v historii.

S preferenčními hlasy je to ale v komunálních volbách poněkud složitější. Zatímco v parlamentních volbách stačí kandidátovi jen 5% preferenčních hlasů na to, aby se pohnul na kandidátce nahoru, v komunálních volbách potřebují kandidáti mnohem více preferenčních hlasů. Pro komunální volby platí, že kandidát musí získat alespoň o 10% více preferenčních hlasů než je průměr získaných preferenčních hlasů u všech kandidátů dané politické strany.