Výsledek volby na Slovensku, dopadly podobně jako u nás
Obsah textu
Tento víkend se na Slovensku konaly volby. Podobně, jako v České Republice, i na Slovensku se rozhodovalo mezi pravicovými stranami (SDKU, KDH, SaS a Most-Híd) a socialisty (SMER, Robert Fico). Ve zkratce je možné říci, že výsledek, jaký měly volby 2010 na Slovensku, byl velmi podobný, jako ten v Čechách.
Volby 2010 – volilo se i na Slovensku.
Zatímco v Česku již hlavní volby roku 2010 proběhly (volby do parlamentu České republiky se konaly o 28. a 29. Května, výsledky volby), na Slovensku se parlamentní volby konaly tento víkend. Podobně jako v Česku, i zde se voliči rozhodovali, kam bude jejich země v následujících letech směřovat. Stejně jako v české předvolební kampani, i zde se střetli hlavně názory socialistů (SMĚR, Fico), kteří slibovali, a názory pravice, která spíše varovala a nabádala k úsporám.
Překvapivý výsledek voleb?
Pokud se nezajímáte o politickou situaci na Slovensku, tak jen na vysvětlení několik slov. Premiér Robert Fico je na Slovensku podobně kontroverzní postava, jako byl Jiří Paroubek (bývalý předseda ČSSD). Tito dva pánové se dokonce několikrát setkali na svých předvolebních mítincích, a vzájemně se podporovali. Na Roberta Fico mají Slováci velmi vyhraněné názory – buď ho nenávidí (jako v Čechách část lidí nesnášela Paroubka), nebo jsou jeho bezvýhradní přívrženci.
Před volbami 2010 byla strana SMER jasným favoritem voleb a průzkumy jí předpovídali vítězství, které mělo být ještě posíleno nedávnými spory s Maďarskem (nedávná kauza, kdy Maďaři přijali zákon, který měl umožnit slovenským Maďarům získat maďarské občanství). Po tom, jak dopadly volby v Česku, se sice ozývali hlasy, že na Slovensku by mohl být výsledek podobný, ale jen málokdo jim věřil.
Jak dopadly volby na Slovensku
V parlamentních volbách 2010 zvítězila strana SMER (Robert Fico), který získal téměř 35% (62 poslaneckých mandátů) hlasů. Podobně, jako ČSSD v Česku, se SMER a Fico stal vítězem ve volbách. Ale stejně jako v českých volbách, ani tato strana zřejmě nebude mít šanci sestavit vládu, protože pravicové strany získali jasnou většinu (79 poslaneckých mandátů)
- SMER (Robert Fico) = 35%, 62 mandátů
- SDKU-DS (pravice) = 15,5 %, 28 mandátů
- Svoboda a Solidarita (pravice) = 12,1%, 22 mandátů
- Křesťanskodemokratické hnutí (pravice) = 8,5%, 15 mandátů
- Most-Híd (pravice) = 8,1 %, 14 mandátů
- Slovenská národní strana = 5, 1%, 9 mandátů
Současný premiér Fico, podobně jako Paroubek, zřejmě nebude mít šanci na úspěšné sestavení vlády, protože pravicové strany, které budou mít většinu v novém parlamentu, jasně deklarovaly svou neochotu na jakoukoliv koalici se stranou SMER.
Vládu bude sestavovat Fico
Na rozdíl od Česka, kde byl sestavením nové vlády pověřen rovnou Petr Nečas z ODS, která byla ve volbách až druhá, na Slovensku prezident rozhodnul, že vítěz voleb bude mít nárok i na pokus o sestavení nové vlády. Fico se tedy nyní pokusí sestavit vládu. Bude to ale zřejmě jen formální krok, a marný pokus. Potřebnou většinu pro vyslovení důvěry nové vládě má jen koalice pravicových stran, která už vede jednání o nové vládě
Výsledky voleb v Česku a na Slovensku
Na tom, jak dopadly volby v Česku a na Slovensku je vidět, že lidé v obou zemích si uvědomují, že situace, v jaké se nachází jejich ekonomika je těžká. A nyní už není prostor na rozhazování sociálních stran. Je také vidět, že lidé jsou ochotni vyměnit krátkodobé výhody slibované socialisty, za dlouhodobou perspektivu ozdravení ekonomiky a veřejných financí, které slibovaly pravicové strany.
To hlavní co je vidět na výsledku voleb v obou zemích je to, že lidé jsou už znechuceni svými dosavadními politiky a chtějí změnu. Lidé vidí jaká je krize v Řecku, lidé vidí, jak funguje demokracie v okolních zemích, kde kvůli mnohem menším chybám podávají demisi premiéři nebo odstupují prezidenti, a přestává se jim líbit, co si dovolují a co prochází jejich politikům.
Nezbývá než doufat, že změna, kterou voliči prosadili ve volbách v Česku a na Slovensku, bude úspěšná a bude mít smysl.