Komunální volby 2010: Strany odevzdaly kandidátky, volit se bude v říjnu

Posledním termínem pro odevzdání kandidátních listin pro komunální volby 2010 bylo 10. srpna 2010.  Do této doby museli všechny strany a sdružení, které budou usilovat o přízeň voličů v komunálních volbách 2010, odevzdat seznamy svých politiků, které nominují do jednotlivých voleb v městech a obcích v České republice. Volit se pak bude v říjnu.

Komunální volby 2010 termín

Termín komunální volby 2010 byl stanoven prezidentem Václavem Klausem na pátek a sobotu 15. a 16 říjen 2010. Komunální volby, tedy volby do městských a obecních zastupitelstev, se tak budou konat společně s prvním kolem senátních voleb. Ale zatímco senátní volby 2010 probíhají jen v některých částech České republiky, komunální volby se budou konat ve všech městech a obcích. Občasné tak budou mít v termín komunálních voleb šanci rozhodnout o tom, jak bude v následujícím období vypadat jejich místní politická scéna.  Pokud se tedy chcete vyslovit k tomu co se děje právě ve Vašem městě, tak na tento termín si rozhodně neplánujte dovolenou v zahraničí.

Politici před komunálními volbami mění adresy

Mnoho českých politiků se rozhodlo před konáním komunální volby 2010 změnit adresu svého trvalého bydliště. Co je k tomu vede? Jedním z předpokladů pro kandidování do komunálních voleb je i to aby člověk usilující o zvolení měl v daném volebním okrsku své trvalé bydliště.  Mnoho stran pak do komunálních voleb posílá i své poslance, senátory nebo ministry. Na dotazy, jak chtějí politici zvládat více funkcí na 100%, odpovídají, že nechtějí usilovat o posty starostů a primátorů, ale jen o místa zastupitelů což má být v jejich pohledu spíše čestná funkce.

Na jednu stranu může být dobré mít v místním zastupitelstvu poslance nebo senátora. Ten má totiž mnohem větší šanci získat pro svoje město výhody na centrální úrovni. Na druhou stranu je ale možná lepší mít v místním zastupitelství spíše lidi, kteří budou tuto práci brát vážně a budou se jí naplno věnovat.

Komunální volby 2010 – čeká se boj mezi TOP09 a ČSSD

Průzknum: Volební výsledky komunální volby 2010,zdroj:Factum Invenio

Průzknum: Volební výsledky komunální volby 2010, zdroj:Factum Invenio

Podle průzkumu volebních preferencí, které zveřejnilo Factum Invenio  má největší volební potenciál TOP09 a ČSSD. Ostatní strany za nimi zaostávají. Je ale jasné, že v komunálních volbách nebude volební výsledek tak jasně vyhraněný, jako v parlamentních volbách, kde se letos čeští voliči vyslovili pro změnu a udělili tak ČSSD lekci, že spoléhat se na volební průzkumy může být velmi ošidné.

Do toho, jak budou lidé volit své komunální politiky, také budou mnohem více promlouvat lokální témata, jakými může být například dostavba dálnice D8 v Ústí nad Labem, nebo jiná podobná témata, které zajímají především místní voliče. Na severu Čech do výsledku voleb určitě promluví i současné povodně, a to jak se s nimi místní vedení dokáže vypořádat.

Výsledky komunální volby 2010

O tom, jak dopadnou volební výsledky komunální volby 2010, se zatím dá jen spekulovat. Na rozdíl od parlamentních a senátních voleb ani není možné sestavit jeden souhrnný kvalifikovaný odhad, protože komunální volby jsou spíše než jedny velké volby, tisíce malých voleb.  Něco ale může napovědět třeba to, jaké jsou odhady volebního výsledku pro Prahu. Ta se sice zpravidla od zbytku republiky odlišuje. Ale trend, kdy voliči preferují podobné rozložení volebních výsledků, jako byly volební výsledky v parlamentních volbách, jasně naznačuje směr, jakým by se mohly ubírat volební výsledky komunální volby 2010 v celé České republice.

Odhad volební výsledky Praha – komunální volby 2010

Výsledky komunální volby 2010 - odahd, zdroj www.sanep.cz

Výsledky komunální volby 2010 - odahd, zdroj www.sanep.cz

Volební výsledky Praha – parlamentní volby 2010

Volební výsledky v Praze - parlamentní volby 2010

Volební výsledky v Praze - parlamentní volby 2010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *