Volby 2010: KSČM a ČSSD by drtivě prohrála

Levicové strany KSČM a ČSSD by drtivě prohrály! Alespoň tedy pokud by výsledek volby 2010 závisel na studentech. Termín volby 2010 se nezadržitelně blíží. Právě nám začal květen 2010 a za čtyři týdny již budeme vědět, jak dopadly volby 2010. Termín volby do poslanecké sněmovny České Republiky je rozhodnutím prezidenta stanoven na pátek 28. Květen a sobota 29. Květen 2010. V těchto volbách se pak bude rozhodovat o tom, jaká bude vláda české republiky v následujících 4 (možná :)) letech.

V uplynulém týdnu jsme mohli v souvislosti blížícím se termínem voleb 2010 zaznamenat několik událostí, které vybočují z běžného předvolebního boje, ve kterém se jednotliví politici kasají, že až vyhrají volby 2010, tak se budou mít všichni lépe, nebo se naopak snaží co nejvíce pošpinit konkurenci (viz například náš článek z minulého týdne o negativních kampaních pro volby 2010 na ODS a ČSSD).

Zjistěte koho volit – jak hlasují a jaké hájí názory politici a politické strany.

Minulý týden se objevil zajímavý projekt pro volby 2010, ve kterém si může každý zjistit jaká politická strana je mu názorově nejbližší. Je to velmi zajímavý způsob jak zjistit jak hlasovat a koho volit. Na této webové stránce najdete online formulář / dotazník, ve kterém můžete zodpovědět různé otázky typu, jestli podporujete přímou volbu prezidenta, jestli souhlasíte se zvýšením DPH, s poplatky u lékaře, kouření v restauracích a několik dalších.

Systém vychází z databáze hlasování v poslanecké sněmovně v předcházejícím volebním období 2006 – 2010. Na základě toho, jak jste hlasovali vy, a jak hlasovali naši politici, vám dokáže spočítat, nakolik se vaše názory shodují s názory politiků a politických stran. Můžete se tak přesvědčit, jestli se vaše volby shodují s tím, jakou máte vybranou stranu pro volby 2010. Nebo pokud zatím nevíte koho volit, možná vám tento dotazník pomůže při výběru té správné politické strany.

I takto vypadá názor běžného voliče. (Zdroj foto: www.utrum.cz)

I takto vypadá názor běžného voliče. (Zdroj foto: www.utrum.cz)

Studentské volby 2010 – koho by volili studenti?

V českých školách se uskutečnil zajímavý projekt studentské volby nanečisto. Studenti tak měli možnost vyzkoušet si volby jako základní princip demokracie a zároveň tak vyslovit svůj názor na to koho by oni volili ve volbách 2010.

Velká část politiků tento projekt kritizoval – nejhlasitěji asi předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zřejmě mu už dopředu bylo jasné, že mezi studenty ČSSD není příliš populární.  Jak přesně dopadly studentské volby 2010 se neví, protože jejich organizátor – společnost Člověk v tísni – se rozhodla výsledek zveřejnit, až uplyne datum volby 2010. Neoficiálně ale tyto výsledky pronikly na veřejnost.

Studenti by volili pravici a především TOP09

I když nejsou známy celkové výsledky, z několika škol se výsledek volby 2010 dostal ven. Z těchto výsledků pak vyplývá, že většina studentů by volila pravicově zaměřené strany – především TOP 09, která to na většině škol drtivě vyhrává, s odstupem následuje ODS. Levicové strany jako ČSSD a KSČM by z volby studentů získali zpravidla jen 1 – 3%.

V této souvislosti mě napadá jedna otázka? Čím to je že studenti kteří vzhledem ke svému věku již období komunismu buď vůbec nezažili, nebo byli tak mladí, že si reálně nemohou nic, před co bylo před rokem 89 pamatovat, takto razantně odsuzují KSČM? A naopak lidé, kteří většinu svého života strávili pod nadvládnou totalitní strany KSČ tuto stranu volí nejčastěji? (KSČM má nejvyšší podíl zastánců právě mezi generací 50+).

Očekával bych pravý opak. Že lidé, kteří to zažili, budou nejhlasitějšími odpůrci. Možná to je ale tím že zatímco studenti se o období totality a komunismu učí ve škole a mají tak poměrně čerstvé a snad i objektivní informace, tak voliči KSČM mají naopak krátkou paměť a růžové brýle. Minulost se vždy zdá lepší, když se člověk musí potýkat s obtížemi reality a přítomnosti

Reklama:
Potřebujte poradit jak zhubnout nebo jaká je nejlepší dieta? Podívejte se na blog o hubnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *