Obama dostal cenu míru. Přitom vede válku!

Americký prezident Barack Obama včera převzal Nobelovu cenu za mír. Přitom USA, země jejímž je prezidentem vede hned dvě války. Válčí se v Iráku a v Afghánistánu. Prezident Obama ale sám přiznává, že je zde mnoho jiných kandidátů, kteří by si Nobelovu cenu míru zasloužili více než on.

Celý projev amerického prezidenta Obamy při přebírání Nobelovy ceny míru se také nesl v duchu afghánské války. Slovo válka pak v jeho projevu při ceremoniálu zaznělo mnohokrát. Mimo jiné prohlásil, že války jsou nezbytné pro udržení míru. I když uznává, že tato cena za mír je velmi vysoká.

Prezident Barack Obama si svou současnou pozici sám zkomplikoval tím, že minulý týden rozhodl o vyslání dalších vojáků do války. Konkrétně se jedná o vyslání dalších 30.000 vojáků do Afghánistánu. Cílem prezidenta Baracka Obamy je vystupňování tamních bojů a následné stažení se.

Prezident Obama převzal cenu míru, která zahrnuje zlatou medaili, diplom a deset miliónů švédských korun. Což je při aktuálním přepočtu přibližně dvacet pět miliónů korun.

Co je to Nobelova cena míru?

Nobelova cena míru je ocenění udělované na památku Alfréda Nobela, který ve své závěti ustanovil zřízení fondu, který bude spravovat jeho dědictví a udělovat peněžité dary za nejvýznamnější počiny v různých oborech vědecké, literární a politické oblasti.

Více informací o Nobelových cenách a jejich historii najdete ZDE!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *