Je rozhodnuto! Výsledky volby 2010!

Finální volební výsledky jsou známé. Všechny hlasy voličů, které byly odevzdány ve volbách 2010, jsou spočítány, a my se tak můžeme podívat, jaké jsou finální výsledky volby 2010. Pro většinu politiků i občanů České republiky jsou výsledky volby 2010 velkým překvapením. Takový výsledek určitě nikdo nepředpokládal.

Jak dopadly volby 2010?

O tom jaké jsou předběžné odhady a předběžné výsledky volby 2010 jsme psali již v předchozím článku. Nyní se ale už můžeme podívat na to, jak vypadají finální výsledky volby 2010. Jedno je jisté. Takové výsledky nepředpokládal žádný průzkum publikovaný před zahájením voleb.

Volby 2010: Do parlamentu se dostalo pouze 5 stran

ČSSD 22,08%
ODS 20,22%
TOP 09 16,7%
KSČM 11,27%
Věci veřejné 10,88%

Volby 2010: Strany, které u voličů propadly

KDU-ČSL 4,39%
Strana práv občanů (Zemanovci) 4,33%
Suverenita 3,67%
Strana zelených 2,44%
DSSS 1,14%
ČPS 0,8%
Svobodní 0,74%

Další strany se už pohybují pod úrovní 0,3%

Výsledky volby 2010 – nové složení parlamentu

ČSSD 56 poslanců
ODS 53 poslanců
TOP 09 41 poslanců
KSČM 26 poslanců
Věci veřejné 24 poslanců

Kdo vyhrál volby 2010?

Nejvíce hlasů dostala strana ČSSD. Vzhledem k tomu že její očekávání bylo minimálně o 10% vyšší tak se u této strany nedá mluvit o výhře. Myslím, že je možné říci, že v těchto volbách konečně jednou vyhráli občané. Proč?

Výsledky volby 2010: Nové složení parlamentu ČR

Výsledky volby 2010: Nové složení parlamentu ČR

Děkujeme, odejděte (nebo spíše táhněte pryč!)

Voliči (občané) dali ve volbách více než jasně najevo co si o současné politice myslí. Obě největší strany – ČSSD a ODS dostali minimálně o 10% méně hlasů než v předchozích volbách. Prohlášení voličů je jasné. Máme už ODS a ČSSD plné zuby!

Nové strany – TOP 09 a Věci veřejné dostali velké množství hlasů, větší než jim přisuzovaly předvolební odhady. Prohlášení voličů je opět jasné. Chceme změnu!

V mnoha volebních okrescích se na první místa díky preferenčním hlasům dostali „běžní“ lidé. Do sněmovny tak díky preferenčním hlasům nastoupí mnoho nových tváří. Naopak vypadli takoví poltičtí „dinosauři“ jako je Ivan „Íčko“ Langer nebo Jan Kasal. Prohlášení voličů je také jasné – nechceme už politiky, kterým nevěříme!

Mezi další oběti současných voleb patří i Jiří Paroubek (osobní poznámka: Hurááá!). Ten ohlásil svoji rezignaci poté, co začalo být jisté, že se nestane žádný zázrak a že ČSSD opravdu utrpěla velkou porážku.

Jaká bude nová vláda po volbách 2010?

Jedno asi více než jisté, výsledky volby 2010 nedávávají žádnou šanci, aby se na sestavení vlády podílela ČSSD nebo Komunisté. Tyto dvě strany dohromady nemají šanci získat alespoň 101 hlasů, které jsou nutné pro vyslovení důvěry vládě. A žádná reálná šance že by se k těmto dvou stranám přidala některá z dalších 3 pravicových stran.

Nová vláda tedy bude sestavena z pravicových stran – hovoří se o vládě rozpočtové odpovědnosti –  ODS + TOP 09 + Věci veřejné

Výsledky volby 2010 – co mě osobně mrzí?

  • Je škoda, že ČSSD je formálně vítězem. Je mi líto že budeme muset poslouchat řeči sociálních demokratů, že sice vyhráli, ale bohužel ne dost.
  • Je škoda, že ODS má tolik hlasů. I tato strana by si zasloužila alespoň 4 roky pauzu od působení v poslanecké sněmovně.
  • Je škoda, že zelení dopadli tak špatně. Jsem rád, že se nedostali do sněmovny. To, co tam předváděli v posledních 4 letech, byla ostuda, takže si zasloužili dostat lekci. Ale měli zůstat alespoň na 3%. Strana zelených jako naše „zelené svědomí“ určitě patří na politickou scénu.
  • Dělnická strana a jejich 1% = to mi přijde jako ostuda. Tolik členů a příznivců nemá, to znamená, že její myšlenky museli oslovit i mnoho běžných lidí a to mě trochu děsí.

Na širší shrnutí toho, jak skončily volby 2010, a jaké to bude mít dopady pro Českou republiku, si asi budeme muset ještě pár týdnů počkat, než bude jasné, jaká bude nová vláda, a hlavně to, jak se nová vláda bude chovat. Myslím ale, že už nyní je možní říci že výsledky volby 2010 dopadly dobře. Konečně se projevila síla demokracie a veřejného mínění občanů. A to mě osobně těší asi nejvíc. Zjištění že moji spoluobčané nejsou jen tupé stádo, které by bylo ochotné našim politikům z ODS nebo ČSSD sežrat cokoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *