Výsledky voleb 2010

Jak dopadly volby do poslanecké sněmovny 2010? Jaký je výsledek voleb? Na finální výsledek si musíme ještě pár hodin počkat, než jednotlivé volební komise spočítají všechny výsledky. Zatím se můžeme podívat na průběžné výsledky a odhady toho jaké budou výsledky.

Jaké jsou výsledky voleb 2010

Volební místnosti se uzavřely v 14:00 v sobotu 29. Května 2010. Hned po uzavření volebních místností publikovala první předběžné odhady pro výsledky voleb ČT24. Tyto výsledky byly založeny na výzkumech a dotaznících voličů, kteří byli po svém odvolení dotazování anonymně, aby odpověděli, koho volili. Jak dopadly volby podle toho výzkumu?

ČSSD 20%
ODS 20%
TOP 09 17%
Věci veřejné 11%
Komunisté 11%

Ostatní strany by se podle tohoto předběžného výzkumu do poslanecké sněmovny nedostaly. V tomto případě se ale stale nejedná o skutečné výsledky ale o odhad výsledky stanové na základě výzkumu.

Jak skutečně dopadly výsledky voleb 2010?

Už od 14:00 publikuje český statistický úřad, který jako jediný má mandát na to, aby řekl, jak dopadly volby, průběžné výsledky podle toho, jak jednotlivé volební komise dokončují počítaní hlasů. Na internet můžete najít hned několik stránek, kde je možné sledovat zveřejňování výsledků voleb on-line. Jednou z nich je stránka http://volby.ihned.cz/ kde se zobrazují výsledky v přehledné on-line infografice.

Aktuálně je již spočítáno 92% hlasů a výsledek? Zatím má stale nejvíce hlasů ČSSD, ale rozhodně se nedá říci, že by tato strana prohrála. Podle dosavadních čísel je možné říci pouze to, že jak ČSSD, tak i ODS u svých voličů drtivě propadla.

ČSSD 22,45%
ODS 19,91%
TOP 09 16,22
Komunisté 11,53%
Věci veřejné 10,91%

Ostatní strany zatím nepřekročili 5% procentní hranici, i když celkově zatím drží 19%

V grafické podobě vypadají výsledky voleb:

Výsledky volby 2010 (volby do poslanecké sněmovny)

Výsledky volby 2010 (volby do poslanecké sněmovny)

Výsledky voleb 2010 – kdo vyhrál?

Kdo skutečně vyhrál volby 2010? Už nyní se nedá pochybovat, že ani ČSSD ani ODS to nebude. Tyto dvě strany si sice udrží nejvyšší počet hlasů, ale vzhledem k jen několika % rozdílu od dalších stran je to pro tyto dvě strany spíše prohra. Více než jasně je vidět že lidé už mají jak ODS, tak i ČSSD plné zuby!

Kdo skutečně vyhrál, se asi dozvíme až za pár týdnů, až bude sestavena nova vláda. Kdo vyhrál, se pozná podle programového prohlášení nové vlády, a hlavně podle toho, jak bude svoje sliby nová vláda naplňovat. Teprve pak uvidíme, kam tato republika začne směřovat

Do té doby nás čeká několik týdnů zmatků, kdy se naši slavní politici nebudou schopní dohodnout jak z těchto výsledků poskládat nejrůznější koalice. To zas budou mít novináři o čem psát 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *