Dodávky ropy z Ruska do České republiky jsou ohroženy!

Podle aktuálních informací to vypadá, že by se mohla opakovat situace z počátku roku 2009, kdy Rusko přestalo do České republiky a dalších zemí dodávat zemní plyn. Tentokrát se ale má jednat o ropu. Rusko je totiž s Ukrajinou ve sporu o cenu tranzitu této strategické suroviny. Hrozí tak přerušení dodávek ropy pokud se obě země nedohodnou.

Rusko a Ukrajina jsou ve sporu ohledně cen za tranzitní poplatky, které si nárokuje Ukrajina za přepravu ropy přes její území.  Obě země sice deklarují ochotu domluvit se, ale samo Rusko varovalo Evropskou unii před možným přerušením dodávek co České republiky, na Slovensko a do Maďarska. Důvodem je především to že Rusko nechce přistoupit na dodatečné požadavky Ukrajiny. Dle vyjádření Ruska jednají představitelé Ukrajiny z politických důvodů

Rusko hrozí omezením dodávek ropy do ČR

Rusko hrozí omezením dodávek ropy do ČR

Ukrajina vznesla své požadavky na vyšší ceny poté, co jí mezinárodní měnový fond odmítl půjčit další dvě miliardy dolarů, které Ukrajina nutně potřebuje.

Pokud by opravdu došlo k přerušení dodávek ropy Ruska, má Česká republika v zásobě přibližně jeden milión tun ropy. To odpovídá spotřebě zhruba na sedmdesát pět dní. Není ale potřeba mít obavu, že by došlo k nějakému dramatickému omezení spotřebitelů. Česko může nahradit dodávky z ropovodu Ingolstadt (ropovod IKL z Německa). Tato ropa je sice o něco dražší, ale bylo by pomocí ní možné pokrýt výpadek dodávek ropy z Ruska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *