Klaus podepsal rozpočet, schodek bude 163 miliard!

Schodek státního rozpočtu pro rok 2010 bude 163 miliard

Schodek státního rozpočtu pro rok 2010 bude 163 miliard

Prezident České republiky Václav Klaus podepsal v neděli 27. Prosince zákon o státním rozpočtu pro rok 2010. Celkový schodek je tak plánovaný na 163 miliard korun. Podle současné úřednické vlády pod vedením premiéra Jana Fischera, je deficit navýšen změnami, které si prosadila levice. Ty na poslední chvíli zvýšili schodek rozpočtu o zhruba 12 miliard korun.

Klaus  současně prohlásil, že on osobně s připraveným rozpočtem není spokojený. Zároveň ale dodal, že rozpočtové provizorium by české republice neprospělo a také současná úřednická vláda nemá takovou politickou podporu, aby byl schopna prosadit úspornější verzi rozpočtu. Proto by oddalování podpisu nemělo žádný smysl.

Rozpočet připravený současným ministrem financí Eduardem Janotou pro rok 2010 počítá s příjmy v celkové výši 1.022.000.000.000 korun tedy něco přes jeden bilión korun. Výdaje jsou ale plánovány na 1,185 biliónu korun. Celkový schodek státního rozpočtu tedy bude ve výši 163 miliard, což odpovídá přibližně 5,3 % HDP (hrubý národní produkt)

Jaký byl vývoj události kolem přípravy rozpočtu pro rok 2010?

Český státní dluh

Aktuální výše státního dluhu České republiky je zhruba 1,168 biliónu korun (když to srovnáte s plánovanými výdaji pro rok 2010 tak pokud by česká republika chtěla celý svůj dluh uhradit, musela by vydržet celý jeden rok bez výdajů. Což je nemožné, protože většina výdajů státního rozpočtu je tvořena mandatorními výdaji, jako jsou výplaty důchodů, sociálních dávek, platy státních zaměstnanců, příspěvky nejrůznějším státním organizacím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *