Ceny nemovitostí v Praze: Vyplatí se koupit byt?

Ceny nemovitostí a vývoj na realitním trhu prodělává v posledních dvou letech poměrně výrazný propad cen. Asi nejlépe je to vidět na tom jak se mění ceny nemovitostí v Praze. Ty za poslední 2 roky spadly dolů přibližně o 12%. Vyplatí se ale nyní koupit byt v Praze?

Ceny nemovitostí – propad cen

Změna v cenách nemovitostí a nejenom v Praze, začíná připomínat takovou malou českou realitní bublinu. Snad v celé České republice se v průběhu posledních dvou let ceny nemovitostí propadly směrem dolů. Nejvýraznější pokles ceny má nejenom Praha, ale i Plzeň, Ostrava, Hradec Králové, Zlín nebo „ruské“ Karlovy Vary.

Propad cen souvisí s tím, že v důsledku krize (o které se nyní už tolik nemluví, byla vlastně?) banky omezily poskytování hypoték. To vedlo k tomu, že lidé si již nemohli tak snadno půjčit na koupi nového bytu, a nabídková cena nových nemovitostí musela jít zákonitě dolů. Většina odborníků a realitních makléřů to přiznává: Kdo čeká, že svůj byt prodá za stejné peníze, jako ho před dvěma lety koupil je blázen.

Ceny nemovitostí v Praze: Vývoj 2003 – 2010

Ceny nemovitostí v Praze zažívají asi nejvýraznější propad. Je to i díky tomu, že ceny nemovitostí v Praze byly asi nejvíce nafouknuté a ztratily v předchozích letech kontakt s reálnou kupní silou. Je obecně známé, že v Praze jsou již nyní tisíce bytů prázdné a marně čekají na své kupce. Majitelé těchto bytů ale zatím šli s cenou dolů jen poměrně málo. Pořád doufají, že se jim povede dostat alespoň něco z cen, za které si byty pořídili nebo postavili.

Ceny nemovitostí v Praze - vývoj ceny 2003 - 2010

Ceny nemovitostí v Praze - vývoj ceny 2003 - 2010

Ceny nemovitostí – ještě není konec pádu

Ten, kdo uvažuje nad tím, že by si koupil nový byt, by měl zatím ještě chvíli počkat. Ceny nemovitostí klesly, ale nemusí to být ještě konec. Hlavní slovo totiž ještě nepadlo. Poměrně velké množství nemovitostí totiž ovládají banky, které je mají v zástavě od svých klientů. Jedná se o jak nemovitosti zastavené v rámci hypotéky, tak i velké množství nemovitostí, kterými za své úvěry ručí bankám developeři.  Banky by tak mohli s cenou nemovitostí ještě pořádně zahýbat.

Je známé, že část klientů různých bank se v posledních dvou letech dostala do problémů při splácení svých úvěrů a hypoték. Bankám se tak do rukou dostala celá řada nemovitostí a mohou přibývat další. A banky se jich dříve či později musí zbavit. Snaží se to dělat opatrně, pomalu aby moc nezahýbali s cenou. Ale je to tak trochu hra o nervy. Je možné, že jednoho dne nějakému bankéři rupnou nervy a on se svých nemovitostí zbaví rychle. To by mohlo vyvolat lavin u a další, razantní pokles ceny.

Je také pravda že někteří developeři, kteří mají v držení mnoho různých nemovitostí (kterými pak zase ručí bance za úvěry) se dostalo do problémů. Za poslední dva roky šly příjmy developerů razantně dolů. Dva roky sice mohli přežít z finančních zásob, které si vytvořily v předchozích letech, ale ty jsou nyní již na dně. Ukazuje se, následujících několik měsíců bude rozhodujících.  Například velká developerská firma ECM za první polovinu roku 2010 vygenerovala ztrátu ve výši přes jednu miliardu. Rozhodnutí o osudu této firmy se odložilo na říjen, kdy se sejde valná hromada akcionářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *