Komunální volby 2010: kandidátky obsahují 226 250 jmen

Komunální volby se konají 15. a 16. října 2010. Volit se bude na území celé České republiky a to přesně ve 28 750 volebních obvodech. Jaká jména obsahují kandidátky do komunální volby 2010 a jak bude vypadat komunální politika po volbách?

Kandidátky komunální volby 2010

Posledním termínem, kdy mohli politické strany a sdružení odevzdat kandidátní listiny pro komunální volby 2010, bylo 10. 8. 2010. Následně běžela lhůta, kdy museli jednotlivé registrační úřady (obecní úřady) rozhodnout o přijetí a zaregistrování kandidátky pro komunální volby. Poslední termín pro rozhodnutí o přijetí nebo zamítnutí kandidátní listiny bylo 28. 8. 2010. V tuto chvíli je tedy již kandidatura pro komunální volby uzavřená, a je jasné jací kandidáti se budou ucházet o přízeň voličů v jednotlivých městech a obcích

Komunální volby 2010: Koho volit a má to vůbec smysl? (zdroj foto: mmister.com)

Komunální volby 2010: Koho volit a má to vůbec smysl? (zdroj foto: mmister.com)

Zájem o komunální volby je větší než obvykle

Zatímco v roce 2002 kandidátky do komunální volby obsahovaly necelých 193 000 jmen, v roce 2006 již kandidovalo 201 000 uchazečů o zvolení do komunální volby.
V roce 2010 je pak počet kandidátů do komunální volby nejvyšší. Kandidátní listiny mají dohromady 226 250 jmen.

Je ale otázkou jestli tento nárůst zájmu o zvolení do obecních a městských zastupitelstev je motivován snahou o službu veřejnosti a zájmem o veřejné blaho. Nebo jestli si lidé uvědomují, jak snadno se dá v politice a to hlavně v komunální politice přijít k penězům.

Pro ty, co žijí v představě, že k penězům se dá přijít jen na celostátní úrovni, v parlamentu nebo ve vládě:  Nejhorší situace je naopak na lokální úrovni. Je pravda, že všechny skandály kolem úplatků, igelitek s milióny, podivných nákupů nemovitostí se týkaly především politiků z horních pater české politické scény. Ale to je do značné míry dáno tím, že na tyto politiky je nejvíce vidět, a jsou neustále sledování novináři.

V komunální politice je mnohem více příležitostí k obohacení. Stačí malá změna územního plánu a z běžné zemědělské půdy, která jen čistou náhodou patří něčímu strýci, bratrovi, kamarádovi ze školy, je rázem velmi cenná stavební parcela která se dá snadno prodat za milióny. Všechny města v České Republice mají k dispozici v součtu obrovské finanční prostředky. Je pravda, že z městského rozpočtu si nikdo pár miliard neulije stranou (snad kromě Prahy, že pane Béme?), ale desetitisíce, statisíce a milióny ve všech městech a obecních dají v konečném součtu mnohonásobně vyšší sumu, než co se podaří „přerozdělit“ na celostátní úrovni.

[poll id=”2″]

Co obsahují kandidátky do komunální volby 2010

Termín komunální volby byl stanoven na 15. a 16. října 2010. Volby probíhají na území celé české republiky. Níže uvádíme několik zajímavých čísel, které se týkají komunální volby 2010:

  • Celkový počet kandidátů do komunálních voleb: 226 250 kandidátů
  • Celkový počet kandidátek: 28 750 kandidátních listin
  • Celkový počet volených zastupitelů: 62 250 mandátů
  • Průměrný počet kandidátů na jeden mandát: 3,6
  • Počet žen – téměř 1/3 kandidátů – přesně 31,7% jsou ženy
  • Nejstarší kandidát komunální volby: 102 roků (!!)
  • Nejmladší kandidáti 1445 kandidátů má věk nižší než 19 let (zákonná hranice pro kandidování v komunálních volbách je 18 let)

Kde najít kandidátky do komunální volby?

Vzhledem k počtu jmen, které obsahují kandidátky komunální volby 2010, není možné uvádět zde přesné seznamy jmen, ani by to nemělo smysl. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kandidátka právě ve vašem městě nebo obci, můžete se podívat na webové stránky ČSÚ, kde je možné najít kompletní seznam všech kandidátních listin i jmenné seznamy všech kandidátů komunální volby 2010. Kompletní přehled najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *