Landscape Power Line Power Poles

Víte, kde se bere zelená energie ve vaší zásuvce?

Elektřina jako elektřina – jen těžko lze poznat, zda ji vyrobila jaderná elektrárna nebo třeba její mnohem ekologičtější větrná sestřička. Přesto však má nákup zelených energií smysl, stačí si pohlídat příslušné certifikáty.

Zelená elektřina vám musí poskytnout záruku

Aby nešlo jen o plané sliby na ozdobném papíře, musí se vaše elektřina z obnovitelných zdrojů pyšnit dokladem o původu. Jinými slovy – dodavatel ji musí v určitém objemu nakoupit například z vodní elektrárny nebo bioplynové stanice a ten samý objem poté distribuovat mezi zákazníky, kteří o tuto službu stojí.

Ptejte se po původu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Jak si něco takového ověřit? Certifikát musí být jasný a stručný, a navíc vám operátor energetického trhu musí umět odpovědět i na otázku, z jakého konkrétního zdroje jeho zelená energie pochází. Ti nejlepší vám pak dovolí si vybrat i preferovaný zdroj takové elektřiny. Chcete pouze tu, pocházející ze solární elektrárny nebo bioplynu? Jděte tam, kde vám takový benefit bez vytáček nabídnou.

Aby se vám zelená energie zbytečně neprodražila

A co účtování? To se u různých poskytovatelů liší. Vždy však chtějte to, které se chlubí maximální transparentností. Například E.ON vám ke stávajícímu tarifu připojí pouze drobný poplatek, a to konkrétně 34 Kč za každou odebranou MWh. Pro srovnání – průměrná domácnost odebere každý rok asi 2,5 MWh, takže vás zelená elektřina u E.ONu vyjde každý rok jen na pár desetikorun (oproti stávajícímu tarifu).

Dodavatelé ekologické elektřiny v celé ČR

A odkud E.ON svou zelenou elektřinu nakupuje? V rámci České republiky má sjednánu celou řadu kontraktů – od bioplynových stanic až po větrné, solární a vodní elektrárny. Je to dodavatel ekologické elektřiny se zárukou, takže pokud vám jen trochu záleží na stavu naší planety, neváhejte, a zjistěte více na EON.cz. I vy tak můžete přispět svou malou troškou. A to se počítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *