Sněmovna bude jedenat o rozpočtu 2010, čekají se hádky

Poslanecká sněmovna České Republiky bude dnes projednávat státní rozpočet České Republiky pro rok 2010. Očekávají se bouřlivá jednání a možná dojde i na hádky.  Hlavně poslanci levice navrhují mnoho pozměňovacích návrhů, které by chtěli zapracovat do rozpočtu pro rok 2010. S většinou navrhovaných změn ale nesouhlasí premiér České Republiky Jan Fischer, ani jeho ministr Eduard Janota.

Za ODS by mělo v hlasování o schválení rozpočet pro rok 2010 podpořit 78 poslanců. Ti ale rozpočet podpoří pouze, pokud nedojde k prosazení některých návrhů, se kterými má přijít levice.

ČSSD tvrdí že jejich 71 poslanců rozpočet také podpoří, ale jen za předpokladu že dojde k nějakým úpravám u sociálních výdajů, mezi které patří třeba i navrhované zvýšení objemu peněz na platy zaměstnanců ve státním sektoru nebo zvýšení dotací pro zemědělce. Celkově se jedná asi o přesun 11 až 12 ti miliard v rámci rozpočtu pro rok 2010.

Premiér České Republiky Jan Fischer se ale k pozměňovacím návrhům staví negativně. Vláda je ochotná jednat pouze o posílení sociálních výdajů ve výši 3 miliardy. V případě prosazení jiných změn vláda zváží další kroky. V tomto prohlášení se skrývá skrytá výhružka případnou demisí úřednické vlády vedené Janem Fischerem. Očekává se, že klíčovou roli při hlasování sehrají malé strany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *