Návyky, které sníží energetickou náročnost rodinného domu

Dělá vám starosti narůstající cena za energie? Přemýšlíte nad tím, že byste si pořídili tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu a ze svého domu udělali nízkoenergetické bydlení? Pokud nepřichází v úvahu pořízení dřevostavby na klíč, která by už měla položené nízkoenergetické základy, pak je nutné přejít ke konkrétním návykům, jež mohou snížit spotřebu za energie. Co konkrétně můžeme dnes a denně udělat, aby se to pozitivně podepsalo na účtech za elektřinu?

Vypojování spotřebičů ze zásuvek

Když si ráno uvařím kávu, vypojím kávovar. Když si ohřeju jídlo v mikrovlnce, vypojím mikrovlnnou troubu ze zásuvky. Pokud si dobiju telefon, vypojím nabíječku z elektřiny. Přesně tak by měl vypadat váš seznam samozřejmostí, které budete každý den vykonávat.

Člověk si říká, že to jsou drobnosti, ale ve výsledku to může mít velký vliv na to, jak vysoké (či tedy nízké) budou vaše účty za elektřinu. I když totiž spotřebič nefunguje, respektive nevykonává činnost, ke které byl stvořen, pořád může požírat (i když v menším množství) elektrickou energii. A ta dnes něco stojí.

Vařte ekologicky a ekonomicky

Spotřebu za energie můžete snížit hlavně při každodenním vaření. Lidé si neuvědomují, jaké konkrétní kroky mohou podniknout, když připravují večeři, oběd nebo snídani. Například se vyplatí sázet na takzvané „dojezdy”. Pokud vaříte polévku a vypadá to, že zanedlouho bude hotovo, vypněte plyn nebo indukční desku a nechte, aby vzniklé teplo dílo dokonalo.

Podobné je to například s troubou, kterou také můžete nechat dílo dokonat, pokud hodinu „jela” v kuse. Tu křupavou kůrčičku skutečně udělá, i když na ni nebude pálit dvousetstupňový žár.

Topte s rozmyslem

V zimě se energetická úspora odvíjí hlavně od toho, jak konkrétně topíte nebo netopíte. Abyste takzvaně nevyhazovali peníze oknem, vyplatí se mít puštěné topení neustále, ale v době vaší nepřítomnosti stáhněte topení na minimum. Také se vyplatí dát si za topení alobal, aby ono teplo nepronikalo do studených zdí, nýbrž se odráželo dál do interiéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *