heat pumps, father, dad

Tepelná čerpadla nabízí širokou škálu výhod. Proč byste si jedno měli pořídit i vy?

Tepelná čerpadla se stále více prosazují jako efektivní a úsporný způsob vytápění budov. Kromě nižších nákladů na energie a menšího dopadu na životní prostředí nabízejí i řadu dalších výhod, jež byste měli zvážit při rozhodování. Mezi hlavní výhody patří například dlouhá životnost, nízká údržba, ale i komfort a pohodlí, které tepelná čerpadla poskytují.

Vyšší úspora oproti plynovým či elektrickým kotlům

Vytápění domu či bytu není nic levného, a proto není divu, že se čím dál tím více lidí snaží hledat způsoby, jak najít méně nákladný způsob vytápění. V souvislosti s tím se velké oblibě těší tepelná čerpadla, která slouží k získávání tepla z okolního prostředí a jeho přenosu do dané stavby. V současnosti se tepelná čerpadla používají jako alternativa k plynovým kotlům nebo elektrickým ohřívačům vody, neboť jsou úspornější a šetrnější k životnímu prostředí – samotná úspora zpravidla činí až 40 %.

Zprvu může být poměrně složité pochopit, jak funguje tepelné čerpadlo, ale ve skutečnosti se nejedná o žádnou raketovou vědu. V zásadě funguje tepelné čerpadlo tak, že pomocí chladicí kapaliny, která se obvykle nazývá médium, přebírá teplo z okolního prostředí a přenáší ho do vytápěcího systému budovy.

Zmíněná chladicí kapalina přijme teplo z okolního prostředí a začne se zahřívat. Následně je teplo předáno do vytápěcího systému budovy nebo do ohřívače teplé vody. Když je teplo předáno, chladicí kapalina se ochlazuje a opět se vrací do tepelného čerpadla, kde se proces opakuje.

Tepelná čerpadla lze vybírat hned z několika druhů

Existuje hned několik typů tepelných čerpadel, přičemž mezi ty nejčastější patří tepelná čerpadla vzduch voda, tepelná čerpadla voda voda a tepelné čerpadlo vzduch vzduch. Tepelná čerpadla vzduch voda jsou vhodná pro ohřev vody v domácnostech, ale také pro vytápění budov.

Naopak tepelná čerpadla vzduch voda fungují na principu přeměny tepla ze vzduchu na teplou vodu, jež je pak využívána pro vytápění budovy nebo ohřev teplé vody. Samotná tepelná čerpadla voda voda jsou určena pro vytápění budov s vyšším teplotním výkonem, například pro rodinné nebo bytové domy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *