Může sopka Katla na Islandu ohrozit i život v česku?

Na téma sopka Katla jsem na tomto webu již jednou psal. Nedá mi to ale, a rád bych se o této sopce na Islandu ještě jednou rád zmínil.

Včera večer jsem zaznamenal v TV (Nova), že se sopka Katla chystá vybuchnout. Přijde mi to jako hezká ukázka „investigativní žurnalistiky“. Sopka Katla totiž svoji aktivitu zvyšuje už několik měsíců. O tom, že nás čeká erupce, se mluví už hodně dlouho.

Před pár dny ale něco podobného prohlásila BBC, takže na Nově to zjistili teprve nyní, a hned si řekli, že tím trochu vystraší národ. Takže se v TV objevilo líčení „gigantické katastrofy“, která nás čeká a nemine. Je tomu ale opravdu tak?

Výbuch sopky na Islandu

Oblak sopečné prachu a popela, pokud vybuchne sopka Katla na Islandu by mohl být obrovský, podobně jako u této sopky.

Můžeme v ČR nějak pocítit následky erupce sopky Katla?

Podle některých médií se hodně lidí bojí cestovat na Island v obavách z hrozící erupce. To je ale trochu přehnané. Bez velké nadsázky se totiž dá říci, že na Islandu téměř neustále vybuchuje nějaká sopka. Podle webu sopky.eu je na Islandu asi 30 aktivních sopek. Z toho pak minimálně 13 vybuchlo v nedávné době. Z těch nejznámějších to byla v roce 2010 sopka Eyjafjallajökull, nebo v květnu2011 sopka Grímsvötn. Island a sopky k sobě prostě patří.

Ano, určitě, sopka Katla není žádný drobeček. Je to jedna z největších sopek na Islandu a také jedna z těch nejvíce nebezpečných. Sopka Katla je stratovulkán. Pro ty jsou typické mohutné, explozivní erupce. Navíc je Katla subglaciální sopka. Celý její povrch pokrývá velký ledovec. Vrstva ledu má sílu 200 – 700 metrů. Navíc i celá sopečná kaldera (pro laiky „kráter“ i když kaldera je trochu něco jiného) je vyplněná ledem. Ta má u sopky Katla průměr skoro 10 kilometrů, takže se do ní vejde asi 70 km3 ledu (jen pro představu, naše přehrada Orlík má objem asi 0,72 km3).

Následky výbuchu sopky Katla

Takže pokud nastane výbuch sopky Katla na Islandu, bude to určitě významná událost. Pokud se magma dostane na povrch (k čemuž nemusí nutně dojít), tak je velmi pravděpodobné, že velká většina tohoto ledu ihned roztaje. A že to bude podstatně rychlejší tání, než když na jaře přijde obleva je asi také jasné. Část vody se ihned promění na páru a promíchá se sopečným popelem a prachem. Pokud bude erupce dostatečně silná, vytvoří se obrovský mrak. Ten může ohrozit leteckou dopravu, ale jinak od něj asi nic vážného nehrozí.

Další část ledu se roztaví na vodu. A té vody bude opravdu hodně.  Sopka Katla na Islandu se ale nachází nedaleko od pobřeží, takže většina vody poměrně „neškodně“ odteče do moře. Sice hrozí poškození velkého kusu Islandu, ale tato oblast je jen velmi řídce osídlená. Dá se také čekat, že všichni obyvatelé budou včas evakuováni. Takže hrozí jen poničení nějaké té zemědělské půdy, možná to spláchne pár silnic a mostů, ale opět nic hrozného.

Co když bude výbuch hodně silný?

Jediné riziko, které by od této sopky na Islandu mohlo hrozit, by nastalo v případě, že by nadcházející výbuch (resp. erupce), byl velmi silný. Očekává se, že síla erupce bude někde v rozmezí 4 – 6 podle indexu sopečné výbušnosti VEI. Pokud by se síla erupce blížila k 6 stupni, znamenalo by to, že se během krátké doby do okolí sopky a do atmosféry uvolní až 10 km3 lávy, popela a sopečných hornin.

Takový objem by už pocítil celý Island. Velkou část ostrova by mohl pokrýt sopečný popel a prach. Minimálně v části ostrova Island by došlo k velkým hospodářským a ekonomickým škodám. Sílu takové erupce by pocítila i Evropa. Část sopečného prachu by se mohla dostat až k nám, ale rozhodně by to nebylo nic vážného, neměla by hrozit žádná zdravotní rizika.

Sečteno a podtrženo, to že se blíží erupce sopky Katla na Islandu se ví už nějakou dobu, takže není potřeba propadat panice. Určitě to není slibovaný konec světa, ke kterému má údajně dojít v roce 2012. Sopka Katla není žádný supervulkán jako byla třeba sopka v americkém Yellowstone (nebo jiné supervulkány). Neměla by tedy způsobit žádné velké globální následky pro celou planetu.