Komunální volby 2010: Korupce, skandály, předvolební sliby

Komunální volby se blíží, termín konání komunálních voleb je již za 3 týdny. Snad všechny největší politické strany rozjely naplno své celostátní kampaně, kterými se snaží podpořit své místní organizace. A nejsou to jen billboardy a plamenná prohlášení do televizních kamer.

Blíží se volby, přibývá skandálů

Jako vždy když se blíží nějaké volby, komunální volby nevyjímaje, najednou se začne objevovat mnohem více různých skandálů, korupčních nebo špionážních afér. Je to logické. I to je součást předvolební kampaně, kdy se čas od času některá z politických stran odhodlá k tomu, aby na ty druhé něco „prásknula“.

Komunální politika - úplatky a korupce. Vypadá to takto nějak na českých radnicích?

Komunální politika - úplatky a korupce. Vypadá to takto nějak na českých radnicích?

Komunální korupce – případ první

Za posledních pár dní se objevilo hned několik případů, do kterých byli zapleteni zástupci velkých politických stran v komunální politice.  Jeden z případů se stal ve Znojmě, kde byl místní tajemník městského úřadu zatčen policí za korupci a braní úplatků. To se pochopitelně hodí místní ČSSD, protože radnici ve Znojmě ovládala ODS v čele se starostou Petrem Nezvedou. O nekalých praktikách na Znojemské radnici se údajně vědělo už delší dobu, ale celá kauza se dostala na povrch až po zásahu policie.

Komunální korupce – případ druhý

V jiném českém městě, tentokrát v Kolíně byl pro změnu místní starosta a místostarosta vyškrtnut z kandidátky místní ODS pro komunální volby. Místostarosta Pekárek údajně požadoval milion korun po jednateli stavební firmy. Informaci o celé kauze jako první zveřejnil iDnes, který dostal anonymně nahrávku z tohoto jednání. Že by nějaký anonym z jiné politické strany, které se to hodí teď, když budou komunální volby?

Korupce a skandály na vyšších místech

Korupční skandály se ale netýkají jen komunální politiky. Na celostátní úrovni se řeší nákup obrněných transportérů, které byly neuvěřitelně předražené. Na tom se ostatně shoduje i většina politiků, která se k této kauze vyjadřuje. Jediné, na čem se politici nedokáží, shodnout, je to, kdo za to vlastně může.

Škoda že volby nemohou být častěji

Je zvláštní, jak se před volbami všichni politici dušují, co všechno pro nás udělají, jak se snaží dokázat, že budou nemilosrdně bojovat s korupcí a vším ostatním. Líbí se mi, jak na sebe politické strany hází špínu, a čas od času je někdo z těch, kdo „přerozděloval“ a „hlasitě mlaskal“, obětován v rámci předvolebního boje a předhozen veřejnosti jako obětní beránek. To, aby se strany mohly chlubit, jak nekompromisně bojují proti korupci. Je jen velká škoda, že volby, nejenom ty komunální, nejsou častěji. Mohly by být tak 4x do roka. Sice bych se pak asi musel přestat dívat na televizi a číst noviny, abych se nezbláznil z té záplavy předvolebních blábolů, ale třeba by to vedlo k tomu, že by si politici opravdu uvědomili, co mohou a co ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *