Kam s ním?
Příslovečnou nerudovskou otázku si kladou lidé, kterým, navzdory racionální výživě a cvičení, brání jejich genetické předpoklady nebo v případě žen pak těhotenství v dokonalé postavě. O co se konkrétně jedná? O břicho! Některým jedincům se zkrátka v problematických partiích hromadí tuk, ať dělají, co dělají, a některé maminky si roky a roky uchovávají trvalou památku na těhotenské bříško. Lidé, kteří podobným problémem postiženi nejsou, tomu těžko věří. Pravdou ovšem je, že se to nedá zhubnout. Řešení zde však jsou – sice trochu radikální, ale účinná.
Různé cesty ke stejnému cíli
Když zjistíte, že nepomáhají diety ani sklapovačky, nabízí současná lékařská věda dvě možnosti: abdominoplastiku nebo liposukci. Jsou to dva různé chirurgické zákroky, jejichž cílem je změnit vzhled střední části vašeho těla. Oba postupy slibují, že vaše bříško a žaludek budou plošší, pevnější a menší. Oba jsou prováděny plastickými chirurgy a jsou považovány za „kosmetické“, takže ve většině případů nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Liposukce a plastiky břicha často oslovují lidi usilující o totéž (zbavit se břicha), existují mezi nimi ale jisté rozdíly. Liposukce břicha může být vhodná, pokud chcete odstranit malé tukové zásoby. Ty se kromě inkriminovaného abdominálního prostoru běžně vyskytují na bocích, stehnech či hýždích.
Procedura odstraní tukové zásoby z cílové oblasti, zmenší vybouleniny a zlepší kontury. Nedoporučuje se však jako nástroj na hubnutí, rozhodně ne jako jediný. Jejím cílem je spíše doladit tvar. Pokud jste obézní, nemůžete si myslet, že váš problém vyřeší pouze odsátí tuku. Naproti tomu plastika břicha kromě odstranění přebývajícího tuku z břicha odstraní i nadbytečnou kůži, tím se bříško “zatáhne”. Vytahat kůži mohou těhotenství nebo výrazné změny hmotnosti. Plastika břicha je pak použita k obnovení původního ploché podoby; chirurgicky se upravují zejména břišní nebo sedací svaly.
Chcete minimální zásah do těla?
Z podstaty věci je abdominoplastika výrazně invazivnější lékařský zákrok. Váš chirurg vás uspí prostřednictvím celkové anestezie. Poté, co dostanete sedativa, udělá řez ve spodní části kůže břišní stěny. Jakmile budou svaly odhaleny, chirurg je sešije, poté vám napne kůži přes břicho, odstřihne přebytečnou kůži s tukem a uzavře řez stehy. Plastika břicha se provádí na jeden zátah a celá operace obvykle trvá dvě až tři hodiny. Také rekonvalescence je náročná a není při ní nouze o komplikace. Při liposukci se může použít nitrožilní nebo lokální znecitlivění. Jakmile je oblast nevnímavá, váš chirurg provede malé řezy kolem místa vašich tukových zásob. Tenká hadička (kanyla) se posune pod kůži, aby se uvolnily tukové buňky, popřípadě se ně působí tepelně nebo chemicky, aby se tuk rozpustil. Váš lékař pomocí lékařského vakua odsaje uvolněné tukové usazeniny. K dosažení požadovaného výsledku může být potřeba několik sezení. Komu je i tato představa nepříjemná, může využít nejmodernější “bezkontaktní” způsob – liposukci pomocí přístroje, který tukové buňky zničí teplem tak, že zaniknou.
Pozor na signalizaci zdravotních problémů
Při zdravém životním stylu a bez fatální genetické dispozice by zmenšené břicho mělo vydržet ploché natrvalo. Pokud však začnete přibírat (nebo zase otěhotníte), pochopitelně se tam tukové zásoby začnou zase ukládat. Zákroky se dají sice, ale rozhodně konzultujte svůj stav s lékařem, zvětšující se břicho může signalizovat mnoho zdravotních problémů, například nemocná játra.
Která část těla je vaší nejproblematičtější partií? Přináší vám břicho problémy při nákupu oblečení? Jste schopni dietou nebo cvičením zhubnout do oblíbených kalhot nebo sukně?