Jak pronajmout byt v Chomutově – 3 nejdůležitější kroky nezbytné pro úspěch vašeho záměru

Pronájem bytu v Chomutově je téma, které se dnes pokusíme rozebrat především z pohledu majitele. Tedy takovým způsobem, abyste si coby vlastník nemovitosti v tomto severočeském městě ujasnil, jaké kroky jsou pro bezproblémový a rentabilní pronájem nejdůležitější. Při tempu, jakým v České republice zdražují domy a byty, jak rychle rostou činže a jak dramaticky stoupají ceny energií, má z finančního hlediska stále větší význam neudělat žádnou zásadní chybu. Některé z následujících informací mohou být samozřejmě k užitku i někomu, kdo činžovní bydlení v Chomutově právě hledá. To bezpochybně. Primárně se však zaměříme na kroky, které by měl ve vlastním zájmu učinit každý, kdo se svou nemovitost chystá „za úplatu“ propůjčit cizímu člověku. Jak tedy postupovat, aby celá věc dávala smysl? Jak si nepřivodit zbytečné problémy?

Poptávka po pronájmech bytů v Chomutově stoupne

Chomutov. Realitními investory dlouho opomíjené město dnes podobně jako valná část severočeského regionu prochází „cenovou revolucí“. Nemovitosti zde zdražují výrazněji než v dosud nejvyhledávanějších a nejdražších destinacích typu Prahy, Brna či Hradce Králové. Co za tím stojí? Ceny rostou v podstatě napříč republikou, například právě v naší metropoli už ale zřejmě pomalu narážejí na svůj strop. A tato extrémní drahota je hlavním důvodem, který do dosud levného Chomutova, ale i dalších měst Ústeckého kraje, přivádí jak velké, tak drobnější investory z celého Česka. Sílící poptávka je pak bezpochyby hlavním hnacím motorem rostoucích cen chomutovských bytů. A nájemné? Ačkoliv se zde v posledních měsících jeho hladina více méně nepohnula, už brzy se zřejmě vrátí ke svému růstu z let nedávno minulých. Stoupne totiž poptávka po činžovním bydlení, jelikož si vlastní (stále dražší) nemovitost bude moci pořídit stále méně lidí. Tak jako v jiných částech země, kde jsou domy a byty obtížně dostupné už nyní. Kupní síla je navíc v regionu přece jen slabší, takže řady potenciálních nájemníků se zcela jistě brzy rozrostou.

Výběr z nabídky pronájmů – Chomutov (leden 2022)

DispozicePlocha v m2LokalitaPopisNájemné v Kč
1+136ul. Kamenná (centrum)panel po rekonstrukci6 500
1+149ul K. Světlé (centrum)cihla (3. patro)7 500
2+148ul. Slunečnícihla po rekonstrukci8 700
2+151ul. Blatenská (Horní Ves)částečná rekonstrukce9 000
3+176ul. Kamenná4. patro po rekonstrukci10 000

Stanovení ceny je základ

Asi budete souhlasit, že stanovení výše nájemného by mělo být zřejmě prvním úkonem, který jako majitel bytu provedete. Při nedostatku zkušeností a také vzhledem k poněkud divokému vývoji, k němuž na realitním trhu dochází, to však může být docela problematické. I když je pravdou, že jde přece jen o záležitost jednodušší, než je například určení prodejní ceny nemovitosti. A jak se tomu vyhnout? Jestliže pronájem bytu delegujete na realitní kancelář, budete tohoto rozhodování ušetřeni. Odborníci si zkrátka s podobnou věcí zpravidla poradí a to k vaší spokojenosti. Mají totiž na rozdíl od vás k dispozici ty nejaktuálnější údaje, ke kterým se coby laik asi nedostanete. Pokud se přece jen rozhodnete vše obstarat sami, mohou vám pomoci tzv. cenové mapy. Kde je najdete? Samozřejmě na internetu.

Jednoduché počty

Jako pomůcku při stanovení nájmu můžete také použít jednoduchý výpočet. Zpravidla se totiž uvádí, že rentabilita pronájmu by se u rezidenční nemovitosti měla pohybovat někde okolo pěti procent. Přinejmenším. Jak to vychází ve vašem případě, zjistíte vydělením předpokládané roční činže jedním procentem ceny bytu. Například takto:

Cena bytu je 1 400 000 Kč ( 1 % = 14 000 Kč)

Činži stanovíte na 8 000 Kč (12 x 8 000 Kč = 96 000 Kč za rok)

Roční výnos dělá 6,86 % (96 000 / 14 000)

Krok druhý

Výběr solidního nájemníka je druhým a neméně důležitým krokem, který je třeba učinit. Věřte, že na tom, komu svěříte klíče od vašeho bytu, obvykle záleží mnohem více, než na ideálně stanovené výši činže. Pokud „sáhnete vedle“, může se z pronájmu bytu stát doslova noční můra. Každého, kdo se vám ozve na inzerát a o kom začnete vážně uvažovat, si proto důkladně prověřte! Existují veřejně přístupné rejstříky (dluhy, exekuce), ve kterých by ten, s kým hodláte podepsat smlouvu, rozhodně figurovat neměl. Neváhejte požádat také o reference ze zaměstnání a to především s ohledem na spolehlivost a také na výši příjmů potenciálního nájemníka. Jde o to, aby byl nejen solidní, ale také přiměřeně solventní!

Co je psáno, to je dáno

A třetí krok? Jistě znáte rčení, které říká, že „co je psáno, to je dáno“. Při pronájmu vaší nemovitosti si tato slova rozhodně vezměte k srdci. Bezchybně sepsaná smlouva vám totiž dává velmi slušné šance při případných neshodách, k nimž by v budoucím vztahu mezi vámi a nájemníkem mohlo teoreticky dojít. Určení výpovědní lhůty, detailní předávací protokol nebo tzv. exekuční doložka. To vše vám může situaci usnadnit. Pronájem bytu v Chomutově dává s ohledem na stále ještě příznivý poměr mezi pořizovací cenou nemovitosti a hladinou zdejších činží rozhodně smysl. Tak si vcelku výnosný byznys nepokazte nějakou zbytečnou chybou!

Vlastníte byt v Chomutově už dlouhé roky nebo jste ho koupili teprve nedávno, třeba jako zajímavou investici?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *