Jak správně nosit školní batoh
Do školy nosí děti mnoho věcí, které potřebují k výuce a dalším aktivitám. Dohromady pak mohou školní potřeby vážit i několik kilogramů, kvalitní školní batoh nebo aktovka jsou tak nezbytností. Musí se však také správně nosit, jinak spíše škodí než pomáhají.
Naučit děti, jak správně nosit batoh na zádech, lze i dříve než první školní den. Na společné rodinné výlety nebo třeba prázdniny u babičky se hodí batohy pro předškoláky, což pomůže ke správným návykům.
Na obě ramena
Největším nešvarem je nošení batohu na jednom rameni, což ale často vidí děti i u nás, dospělých. Tašku na notebook, kabelku i sportovní brašnu s věcmi do posilovny si přehodíme přes jedno rameno a dětem tak ukazujeme přesně to, co nechceme, aby dělaly. Batoh do školy i na výlety musí být na obou ramenou, aby byl ve středu zad a ta zůstala rovná. Nošení na jednom rameni neúměrně zatěžuje jen jednu stranu těla, což následně vede k bolestem zad a problémům s držením těla.
Správné nastavení
Sami dobře víme, že když je každý popruh jinak dlouhý, batoh na zádech nesedí. Neustálé rovnání, popotahování a naklánění vede opět jen k tomu, že si křivíme záda. Správně nastavené ramenní popruhy mají vliv na to, jak batoh na zádech sedí a jak pohodlné je jeho nošení.
Váha tak akorát
Hmotnost, kterou by měl školák na zádech nosit, by měla být maximálně 15 % jeho váhy. Učebnice, sešity, svačina, penál a další věci, které do školy potřebuje, bývají dost těžké a je tak na rodičích, aby celkovou váhu obsahu školní tašky pohlídali. Co není potřeba nemá v aktovce co dělat a zůstane doma. Stále platí, že těžší věci patří blíže k zádům.
Nechávat přípravu jen na školákovi tak nemusí být rozumné, je lepší připravené věci zkontrolovat a případně odebrat ty, které jsou v batohu navíc. Zvláště prvňáci by totiž do školy nosili nejraději úplně vše, co doma najdou včetně hraček a oblíbených knížek, což ale znamená zbytečnou zátěž navíc.