Porada u stolu

Jak franšíza funguje?

Setkali jste se s pojmem “franšíza” nebo “franchising”? Pokud ano, pravděpodobně se ptáte, co to vlastně je nebo jak to funguje. Franšízu lze definovat jako model podnikání, při kterém podnikatel odkupuje licenční smlouvy značky, která už na trhu dlouhou dobu funguje. Díky odkoupené licenci si podnikatel může otevřít pobočku značky, která se už vryla do paměti lidem a o které lidé už vědí. S franchisingem se pojí nižší riziko krachu, ale na druhou stranu vyšší pravděpodobnost, že v podnikání uspějete.

Franchising se do České republiky dostal ze Spojených států amerických. Tento model je v USA už velice známý a zaužívaný, objevil se zde konkrétně mezi devatenáctým a dvanáctým stoletím. V Americe dnes najdeme celou řadu franšízových konceptů a sítí, které dosahují obrovských rozměrů. K nejznámějším americkým franšízovým konceptům patří firmy McDonald`s, KFC nebo třeba obrovská společnosti Coca-Cola.

I u nás najdete celou řadu franšízových konceptů. K nejznámějším českým franšízovým sítím patří franšíza Náš GRUNT, Sklizeno nebo také Extéria Market, což je franšíza poskytující poradenství v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany.

Co je podstatou franšízového podnikání?

Ptáte se, co je podstatou franšízového podnikání? Dalo by se říct, že podstatou franchisingu je umožnit lidem bez nápadu nebo myšlenky vstoupit do světa podnikání. Díky tomu, že jim bude svěřené know-how už fungující firmy, bude jim poskytnuta licence a také příprava či školení, člověk může do světa podnikání vstoupit s lepším pocitem a vyšší pravděpodobností, že uspěje.

Pro franšízové sítě je franchising také výhodný. Vždyť se díky němu rozšiřují do různých koutů světa.

Jak funguje franšíza

V praxi to funguje tak, že si podnikatel, jenž si odkoupil licenční smlouvy, otevře franšízovou pobočku, o kterou se následně stará. Je třeba, aby si podnikatel našel místo pro svou pobočku, aby si ji případně zařídil, pokud mu ve smlouvě není přislíbeno, že se se zařizováním pobočky pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *