Česká republika bude brzy zemí důchodců!

Podle nedávno zveřejněného odhadu demografického vývoje populace v České republice, kterou zveřejnil Český statistický úřad, bude již v roce 2014 více důchodců než dětí. Podíl lidí důchodového věku se bude zvětšovat tak že to roku 2065 bude nejsilnější skupina českých obyvatel.

Česko stárne, brzy bude třetina obyvatel nad 65 let

Podle odhadů Českého statistického úřadu se bude i v následujících letech měnit struktura obyvatelstva v České republice. I nadále bude rychlým tempem narůstat podíl osob v důchodovém věku na úkor dětí a lidí v produktivním věku.

Stav v roce 2009

 • Počet dětí do 14 let v roce 2009 = 1519566
 • Počet důchodců 65 let a více = 1619881

Stav v roce 2065

 • Počet dětí do 14 let v roce 2009 = 1 068 950
 • Počet důchodců 65 let a více = 3 007 876

Z tohoto srovnání je vidět že zatímco podíl lidí ve věku nad 65 let je přibližně 15% obyvatel. V roce 2009 byl totiž celkový počet obyvatel České republiky přibližně 10,5 miliónu. Pokud by počet obyvatel zůstal zachován, tak by podíl lidí na 65 let v roce 2065 tvořil přibližně 30% obyvatel.  Pokud bychom brali do úvahu i všechny děti, studenty, a další osoby které nejsou zaměstnané, tak toto číslo přeskočí přes 50%. A to není zdaleka vše. V těchto výpočtech se uvažuje stejný počet obyvatel . Je ale pravdou že podle demografické projekce se bude celkový počet obyvatel v ČR snižovat. Výsledná čísla tak mohou být mnohem horší.

Neradostné vyhlídky české republiky do budoucnosti

Ve výsledku to může být i tak že „jeden pracující člověk bude muset živit dva další, kteří nepracují“. Sami si asi dokážete udělat obrázek, co by tato situace udělala s ekonomikou státu. Zvlášť s přihlédnutím k tomu že ani nyní není stát schopen bez masivního zadlužování zajistit všechny výdaje. Aktuální výše českého státního dluhu se již pohybuje na hranici 1,2 bilionu korun a jen za rok 2010 by měl být schodek státního rozpočtu dalších 170 miliard korun. A to je podíl práceschopných lidí, tedy těch co platí daně mnohem vyšší, než jak tomu bude za pár let.  Vezmeme-li do úvahy to že na jednoho pracujícího bude připadat 1,5 – 2 nepracující, kterým se z daní budou muset zaplatit důchody nebo sociální dávky, dále se z daní bude muset zaplatit minimálně úrok nebo i splátky obřího dluhu, tak na ostatní výdaje státu pak už nezbude vůbec nic.

  3Komentáře

 1. franta   •  

  Zajistěte zákon,který stabilní stav důchodců udrží na uzdě.Na př. nechat je prožít 2-3 roky na odpočinku,pak…. Proč pečovat o svojí mámu a tátu, když se už nemohou o nás starat.

 2. Pepa   •  

  tak tohle je nazor na přesdržku

 3. Jebo   •  

  Slovesko čaká to isté kurva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *