Zneužívání sociálních dávek je v ČR běžné
Obsah textu
Podle informací o ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které má na starosti mimo jiné i agendu poskytování sociálních dávek, se v roce 2010 neoprávněně vyplatili sociální dávky v celkové výši 143,8 miliónu korun. A co je horší, množství peněz, které se takto neoprávněně vyplatí na sociální dávky, rok od roku roste. Před pěti lety, v roce 2006 byla tato suma téměř poloviční, bylo to „jenom“ 73,4 miliónu korun
Neoprávněné sociální dávky – jenom špička ledovce?
Osobně se domnívám, že takto zjištěné neoprávněné sociální dávky, budou jen malá špička ledovce. Realita bude asi úplně někde jinde. Určitě existuje celá řada způsobů jak si polepšit ve špatné finanční situaci na úkor státu.

Zneužívání sociální dávky
Jak vyzrát na stát?
Nedávno jsem se setkal s netradiční úvahou. Stát poskytuje lidem s nízkými příjmy sociální dávky – přídavky na bydlení. Posuzování nároku je trochu složitější, ale v zásadě platí, že pokud máte nízké příjmy a vysoké náklady, stát vám část (je stanoveno zákonem jako normativní náklady) přispěje.
Do nákladů na bydlení se ale zahrnují i platby třeba za elektřinu nebo plyn. Teoreticky je tam možné, že si někdo nechá nastavit zálohy třeba na elektřinu na 5 tisíc korun měsíčné. Když se k tomu přičte nájemné a další náklady na bydlení, najednou má takový člověk nárok na přídavky na bydlení.
Přídavky na bydlení se poskytují vždy na 3 měsíce, a pak se nárok znovu posuzuje. Takový člověk tak může klidně 9 měsíců v roce pobírat přídavky na bydlení, V poslední m čtvrtletí si pak žádost nepodá, protože mu budou vracet přeplatek za elektřinu, což v takovém teoretickém případě může být i několik desítek tisíc korun. Ten by se zohlednil jako příjem a nárok na přídavky by nevznikla.
Nejsem odborník na to, jak se posuzují nároky na sociální dávky a na přídavky na bydlení, ale co jsem si prohlížel zákony a předpisy, tak je toto poměrně neprůstřelné. Možná to tak v praxi nefunguje a sociálka na podobné podvody přijde. Určitě ale existuje dvacet dalších méně zjevných způsobů jak se obohatit na úkor státu.
Nejčastěji zneužívané sociální dávky
Podle údajů MPSV patří mezi nejčastěji zneužívané sociální dávky rodičovský příspěvek a hned na druhém místě jsou pak přídavky na bydlení. (že by moje teoretická úvah v předchozích odstavcích nebyla daleko do pravdy?)
MPSV v čele se současným ministrem Jaroslavem Drábkem ale slibuje, že se pokusí zneužívání sociálních dávek zabránit. Navrhují zavést speciální platební kartu, kterou by dostali všichni, kdo mají nárok na dávky od státu. Na tuto kartu by se pak posílali jednotlivé dávky a bylo by s ní možné platit v obchodech. Ale jen někde, například alkohol nebo cigarety by karta zaplatit neumožnila.
Celý tento projekt ale silně připomíná kauzu OpenCard. Stát oslovil celou řadu bank a dalších karetních společností. Výsledkem pak zřejmě bude podobně předražený moloch, jako byla (a pořád ještě je) pražská Opencard