Ministerstvo schválilo exekuce na sociální dávky

Máte dluhy nebo nezaplacené pohledávky a pobíráte sociální dávky? Myslíte si, že vám je exekutor nemůže vzít a vy jste v klidu? Pak pro vás mám špatnou zprávu. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž schválilo exekuce na sociální dávky.

Zabavovat sociální dávky začal Chomutov

Jako první se už před dvěma lety pokusili začít zabavovat neplatičům sociální dávky v Chomutově. To ale vyvolalo velmi ostrou kritiku a proti postupu chomutovské radnice se tehdy postavili jak soudy, tak i ombudsman.

Nyní, po dvou letech, ale exekuce na sociální dávky schválilo ministerstvo. A to se nijak nezměnili zákony. Jediný rozdíl je v tom, že v Chomutově lidem peníze zabavovali až po tom co je dostali do ruky. Nyní to bude probíhat tak, že peníze neplatičům strhne přímo úřad. Tedy stejně jako když je prováděna exekuce na mzdu a peníze strhává přímo zaměstnavatel.

Jediné, co po provedení exekuce na sociální dávky musí neplatičům zůstat, je životní minimum

Jediné, co po provedení exekuce na sociální dávky musí neplatičům zůstat, je životní minimum

Co zůstane neplatičům s dluhy?

Jediné, co po provedení exekuce na sociální dávky musí neplatičům zůstat, je životní minimum. Vzhledem k tomu že základní částka na životní minimum na jednotlivce je 3126 Kč (pro rodinu nebo vícečlennou domácnost je pak výpočet trochu složitější) a hodně sociálních dávek se odvíjí od 2,4 násobku životního minima, tak je možné dlužníkovi zabavit poměrně velkou část sociálních dávek.

Schizofrenní stát

Celá situace mi přijde postavená na hlavu. Souhlasím, že dluhy se platit musí. Také si myslím, že většina dlužníků, co je odkázaná na sociální dávky si svoje dluhy zavinila sama. Určitě tam bude i dost případů, kdy tomu tak není, ale troufnu si tvrdit (pouze můj osobní názor) že nadpoloviční většina těch, komu budou zabaveny exekutorem sociální dávky, budou lidé, co jsou notoričtí neplatiči. V takovém případě je jen a jen dobře že jim skončí jejich bezpracná sociální jistota a oni se budou muset zodpovídat za svoje dluhy.

Nerozumím ale moc tomu, proč jim teda stát na jedné straně dává sociální dávky a hned jim je zase zabavuje na úhradu dluhů a nechává jim jen životní minimum. Nemělo by to být tak, že sociální dávky = životní minimum?

Asi tomu nerozumím, ale buď lidé dostávají sociální dávky v nějaké výši, protože toto množství peněz opravdu potřebují na „přežití“ když se dostanou do problémů a jsou bez příjmu a bez práce. Pak nedává smysl jim něco z toho zabavovat.

Nebo jsou sociální dávky vysoké a lidé nezbytně nutně potřebují jen to životní minimum, pak ale nechápu, proč jim stát dává víc? Nemělo by to být tak, že jediné sociální dávky, na které by měli mít lidé nárok je životní minimum? A na zbytek si musí vydělat.

(neberu teď do úvahy sociální dávky pro zdravotně postižené a podobné případy, ty myslím mají svůj smysl, bavím se jen o „plošných“ sociálních dávkách, na které mají nárok i ti kdo odmítají pracovat a kdo se do problémů dostali vlastní vinou.)

  2Komentáře

  1. Marek   •  

    Píšete bludy. Pokud novela projde, zabaví se část životního minima a to tak, že vždy zůstane EXISTENČNÍ MINIMUM. V současné dobe 2020kč. Tzn.že exekutor může zabavit max cca 1100kč. Což není až tak mnoho. Většina těchto lidí bere i další dávky,např.na bydlení, na péči apod. Tyto dávky už zabavit nelze. Např.znám paní která měsíčně pobírá celkem 11tisíc. Tzn.že v případě exekuce by jí zbylo cca 10tisíc. Takže to až tak nedramatizujte.

  2. Marek   •  

    A nakonec zákon neprošel. Takže se nic nemění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *