Vybíráme tepelná čerpadla: Přehled výhod a nevýhod

Vybíráme tepelná čerpadla: Přehled výhod a nevýhod

Ceny energií letí rok co rok stále výš. Proto je řada z nás nucena hledat stále nové a nové způsoby výroby tepla a ohřevu vody, které by do našeho rodinného rozpočtu nevypálily značnou díru. Jedním z alternativních způsobů a cenově úsporných řešení jsou i tepelná čerpadla. Pojďme se společně podívat na princip tepelných čerpadel a jednotlivé výhody a nedostatky všech variant, které jsou na našem trhu aktuálně dostupné.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Instalace těchto čerpadel je velmi jednoduchá, proto k ní nepotřebujete žádné speciální povolení, které je nezbytnou součástí instalace některých systémů čerpadel, jež jsou uvedeny níže. Mezi největší výhody, které tepelné čerpadlo vzduch voda nabízí, patří nepochybně poměrně nízká pořizovací cena, univerzálnost a snadná instalace. Nevýhodou je potom nižší účinnost při silných mrazech, ale i vyšší provozní náklady oproti jiným typům tepelných čerpadel.

Tepelné čerpadlo země/voda

Tento typ tepelného čerpadla, častěji nazývaný jako plošný vrt, využívá solární energii akumulovanou do zeminy. Mezi jeho výhody patří nízká pořizovací cena, stejně jako poměrně nízké provozní náklady, rychlá instalace a při správném dimenzování jde prakticky o nevyčerpatelný zdroj energie. Na druhé straně pak stojí nutnost velké výměry pozemku, na které již dále prakticky není možné stavět.

Tepelné čerpadlo země/voda

Zemní vrt – jak se toto čerpadlo odborně nazývá – je v současné době velmi populárním řešením zejména u větších firem a společností. Pro domácnosti se tento typ příliš nehodí. Mezi jeho výhody patří nízké provozní náklady, stabilní provoz čerpadla, ale i skutečnost, že nejde o řešení náročné na plochu. Za nevýhodu pak považujeme vysoké pořizovací náklady, náročnou instalaci a nutnost vyřízení několika povolení.

Kvalitní tepelná čerpadla včetně příslušenství, zakoupíte v e-hopu ochsnercz.cz

Vybíráme tepelná čerpadla: Přehled výhod a nevýhod

Unsplash / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *