Vpusťte jaro do zahrady díky svěžím barvám!

Dřevěné objekty a stavby vypadají mezi rostlinami na zahradě jednoduše skvěle. Má to však své podmínky. Musí být především impregnovány, aby si zachovaly svou krásnou barvu a nepoškozovala je vlhkost, pronikající do hlubokých struktur dřeva. Díky tomu nám budou dělat radost opravdu po dlouhá léta.

Vybírejte impregnaci správně

Složení velké většiny běžně užívaných impregnačních činidel je založeno na olejích nebo pryskyřicích (někdy mohou pro větší účinnost obsahovat i fungicidy). Bývají transparentní, takže nezakrývají jedinečnou strukturu dřeva, a díky výběru vhodných pigmentů je navíc chrání před nepříjemným zabarvením, vzniklým externími faktory. Ovšem některé impregnace mohou mít i barvící vlastnosti – to když si chcete ušetřit práci. Před jejich aplikací by mělo být dřevo zcela suché a zbavené veškerých nečistot.

Jak je to s barvami a laky

Barvy laky – občas máme tendenci tyto dva pojmy zaměňovat, to bychom ale rozhodně neměli. Každý z nich má totiž při úpravě dřeva svou nezaměnitelnou funkci.

Barvy mají za úkol zpevnit povrch dřeva, chránit ho před vlhkostí a UV zářením, a některé z nich rovněž proti plísním. Ty opravdu kvalitní se mohou chlubit trvanlivostí 5-8 let. Pokud se tedy nechcete s natíráním mořit každý rok, určitě se v tomto případě nevyplatí šetřit.

Laky dřevo účinně chrání proti agresivnímu UV záření a okolní vlhkosti. V zásadě rozlišujeme tři druhy. Mohou být:

  • transparentní,
  • zvýrazňující barvu a kresbu dřeva,
  • zbarvující.

Jejich trvanlivost se obvykle pohybuje okolo hranice 2-5 let. Speciální laky na dřevo jsou odolné i vůči častým změnám teploty. Nejste-li si jisti při výběru, nechte si raději poradit od vyškolené obsluhy.

A kde nakoupit nejvýhodněji? Vyzkoušejte e-shop www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz, kde seženete vše potřebné pro svůj dům i zahradu. Třeba i Ceresit proti vlhkosti a další užitečné vychytávky, přehledně členěné podle druhu použití, ale i výrobců a značek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *